Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Przewrót na ciągnikowym podium

Autor:

Dodano:

Mimo iż w trójce najlepiej sprzedających się ciągników dominują wciąż te same firmy, kolejność na podium zupełnie się odwróciła. W listopadzie pierwszy jest Zetor, drugi New Holland, kolejny John Deere.

W listopadzie Zetor zarejestrował 159 ciągników (o 3 sztuki mniej niż przed rokiem). Drugi jest New Holland z wynikiem 135 maszyn. W analogicznym okresie 2012 r. niebieskie traktory miały o 114 nabywców więcej, jednak marka ciągle pozostaje liderem sprzedaży w 2013 r z ogólną liczą 2453 sprzedanych ciągników.

John Deere, który przez ostatnie kilka miesięcy był na pierwszym miejscu w zestawieniach miesięcznych, został tym razem zepchnięty na trzecią pozycję. Amerykański koncern zarejestrował w listopadzie 97 nowych maszyn. To 50 sztuk mniej niż przed rokiem.

Jedyną marką, która w porównaniu do ubiegłego roku zaliczyła wzrosty jest Kubota. W ostatnim miesiącu zajęła ona piąte miejsce w rankingu sprzedając 55 sztuk ciągników, czyli o 38 więcej niż przed dwunastoma miesiącami.

Jak podaje Martin & Jacob, agencja monitorująca rynek rolniczy, w listopadzie wciąż najpopularniejsze były ciągniki o mocy odpowiednio: 76-99 KM (284 sztuk), 100-130 KM (193 sztuki) oraz 50-75 KM (182 sztuki). Jednak właśnie one najboleśniej odczuły spadki, z czego 76-99 KM, aż o prawie 35 proc. w porównaniu do listopada 2012. Zyskały za to najmniejsze ciągniki o mocy do 50 KM. W ubiegłym miesiącu zarejestrowano 75 sztuk, czyli o ponad 36 proc. więcej niż przed rokiem.

Najwięcej ciągników sprzedało się w woj. mazowieckim - 204 sztuki. Różnica między nim a kolejnymi jest przepastna. Kolejne województwo: wielkopolskie, zarejestrowało jedynie 94 nowe maszyny (o 35 sztuk mniej niż przed rokiem). Trzecie w listopadzie było województwo podlaskie, w którym zarejestrowano 63 nowe ciągniki. Tylko o jeden mniej kupiono - po równo - w województwie kujawsko-pomorskim oraz lubelskim.

 

×