Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dla mniejszych i większych

Autor: Iwona Dyba

Dodano: 06-06-2014 12:28

Automaty paszowe wyglądają podobnie, ale firmy wprowadzają coraz więcej udogodnień, które w codziennym użytkowaniu mogą ułatwić pracę osobom obsługującym zwierzęta.

Od momentu odsadzenia do końca tuczu zmieniają się potrzeby pokarmowe świń, ale też ich masa ciała. Dlatego warto zwrócić uwagę, aby automaty paszowe, które montujemy w swoich tuczarniach, były jak najlepiej dostosowane do zmieniających się potrzeb zwierząt. Za tymi produktami rozglądamy się na rynku krajowym, ale też sprawdzamy ofertę firm, które są lepiej rozpoznawalne za naszą zachodnią granicą.

Przed szereg wychodzą oferty zagranicznych firm. Mianowicie bardziej dostosowują się do potrzeb pokarmowych młodych świń, które znajdując się przy matce, były przyzwyczajone do pobierania płynnego pokarmu tak często, jak tylko miały taką potrzebę. W ofercie duńskiej firmy Vivet innowacją jest automat, który pozwala na pewne przedłużenie warunków przebywania przy matce na okres odchowania. Sprintomat przeznaczony jest do żywienia prosiąt od momentu odsadzenia do uzyskania 35 kg masy ciała. Jeden automat może być przeznaczony maksymalnie dla 45 zwierząt. Pasza z wodą jest mieszana wewnątrz automatu przed każdym karmieniem. Możliwe jest ustawienie żywienia do woli, jak i żywienia restrykcyjnego. Wówczas możemy sami zdecydować, co jaki czas ma być zadawana pasza. Karmienie może się odbywać co 15, 30, 45 i 60 min. Czas karmienia można dostosować do potrzeb rosnących prosiąt i zmieniać tak, aby cała porcja zadanej paszy została wyjedzona. Nie należy się też obawiać, że miska karmnikowa zostanie przepełniona, ponieważ automat posiada czujnik, który zatrzymuje zadawanie paszy, gdy miska jest pełna. Pasza jest miksowana dzięki napędowi silnikowemu. Niestety, do czyszczenia powinien być on wyjmowany, co oznacza dodatkową pracę. Poza tym mankamentem automat jest łatwy do czyszczenia, ponieważ cały pojemnik może zostać łatwo przechylony i dokładnie umyty podczas czyszczenia pomieszczeń. Z boku znajduje się czerwony przycisk odblokowujący. Producent podkreśla, że stosowanie papkowatego żywienia w odstępach czasowych dostosowanych do wieku rosnących prosiąt zapewnia lepsze wyniki w przyrostach młodych świń.

DLA STARSZYCH ŚWIŃ

Pig-Nic od Big Dutchman jest dostępny w wersji zarówno dla tuczników, jak i dla prosiąt po odsadzeniu już od masy ciała 8 kg. Automat zawiera łatwe ustawienie zadawanej ilości paszy. Mechanizm dozujący paszę jest ruchomy w zakresie 360O - to zapobiega sklejaniu się paszy i zapewnia łatwą obsługę przez zwierzęta. Wszystkie automaty są dostępne z rurą obiegową do cyrkulacji wody - zapobiega to odkładaniu się witamin lub lekarstw w rurze pojenia. Kołnierz paszowy zapobiega wysypywaniu paszy przez zwierzęta z koryta. Mały otwór w samym korycie umożliwia odpłynięcie nadmiaru wody. Koryto jest głębokie i wykonane ze stali szlachetnej. Automat może być wyposażony w 2 lub 3 smoczki. Pojemnik jest półprzezroczysty, dostępne pojemności to 100 lub 200 l. W opcji dostępne mieszadło zapobiegające zbrylaniu się paszy. Automat jest uchylny, co znacznie ułatwia jego dokładne wyczyszczenie.

6 Multimat od Wesstron - producent zapewnia, że konstrukcja automatu nie jest naruszana nawet w kojcach, w których zdarzają się wyjątkowo agresywne zwierzęta. Posiada system zsypu paszy. Automat jest prosty w montażu. W opcji posiada blachę ryflowaną, która osłania ruszta i zapewnia jednolitą powierzchnię przy korycie. Zwierzętom daje to lepszą stabilność pozycji podczas pobierania paszy. Produkt jest dostępny w wersji dla tuczników i warchlaków. Maksymalnie jeden Multimat może obsłużyć do 45 zwierząt. Kosz zasypowy ma pojemność 160 litrów. Automat można zamontować w wersji pojedynczej, jak i podwójnej.

7 Podwójny automat paszowy dla tuczników AP-SWING od Terraexim- Agroimpex. Każdy z pojemników mieści 90 l. Kształt pojemnika powoduje, że pasza lepiej się obsypuje, dodatkowo zostało zmniejszone ryzyko jej zawieszania w automacie. U góry widzimy wygodną i łatwo dostępną rączkę do dozowania paszy. Koryto wykonane ze stali nierdzewnej pozbawione ostrych krawędzi. Obsada zwierząt w wersji Double to 60-70 szt. zwierząt. Automat w wersji Maxi (pojedynczy) może obsłużyć od 40 do 50 szt. zwierząt.

8 ZooTech w swoim Optimacie zastosował stal kwasoodporną, jak większość producentów, oraz tworzywo sztuczne. Automat nadaje się dla trzody chlewnej od wagi 20 kg do końca tuczu, jeden karmnik obsługuje do 50 tuczników. Sprawdzi się zarówno przy zadawaniu paszy sypkiej, jak i granulowanej. Może być montowany w przegrodzie lub jako wolnostojący. Pojemność zbiornika jest dość duża, równa 130 l.

9 W ofertach różnych firm uwagę przyciąga automat od ACO Funki. W opcji tego automatu istnieje możliwość oddzielnego podawania paszy suchej i papkowatej, która jest mieszana na końcu dozownika paszy oraz oddzielnego dozownika wody. Automat może zostać zainstalowany nie tylko w sekcji tuczników, ale też na odchowalni prosiąt. Wówczas jest montowana inna końcówka na końcu dyspozytora paszy. Poruszanie metalowej rurki powoduje wysypywanie się paszy do koryta. Fakt, że element jest ruchomy, powoduje, że dla zwierząt jest to pewna forma zabawy. Producent podkreśla, że automat w wersji dla prosiąt nadaje się nawet dla bardzo małych sztuk już od 5 kg. Klapa od pojemnika na paszę jest umieszczona z boku, co ułatwia napełnianie w przypadku ręcznego zadawania paszy.

×