Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mocny popyt na nawozy

Autor: farmer.pl

Dodano: 12-02-2014 09:32

Spadek cen na rynku nawozów uderzył w zyski norweskiego koncernu. Yara wykorzystuje jednak niższe ceny do zwiększania sprzedaży.

Spółka Yara podała, że przeciętna cena mocznika w trzech ostatnich miesiącach 2013 roku była o 26 proc. niższa niż rok wcześniej, ceny azotanów spadły o 15 proc. a NPK o 9 proc.

Z tego powodu spółka zarobiła w ostatnich trzech miesiącach 2013 roku tylko 59 mln koron (29 mln zł).

- Wyniki w czwartym kwartale odzwierciedlają słabszy rynek surowców nawozowych. Pozytywną informacją są dobre wyniki produkcji i sprzedaży. - powiedział Jørgen Ole Haslestad, prezes spółki Yara.

Dostawy nawozów azotowych Yara wzrosły w ostatnim kwartale 2013 roku o 22 proc. w porównaniu do wyników z 2012 roku. Spółka korzystała z przejęcia działalności Bunge w Brazylii.

- Premia na produktach wysokiej jakości pozostała wysoka w porównaniu do spadku cen fosforanu, azotu i potasu - dodał Jørgen Ole Haslestad.

W Europie sprzedaż azotanów wzrosła o 4 proc. a NPK spadła. Sprzedaż nawozów azotowych w Europie Zachodniej wzrosła o 8 proc.

Spółka spodziewa się dobrego sezonu ponieważ kondycja gospodarstw rolnych jest dobra, a dostawy nawozów azotowych są ograniczone. Spółka podała, że z początkiem roku zamówienia azotanów opiewały na dwa miesiące.

×