Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rolniczy samorząd sprzedał pałac w Klewkach

Autor: PAP

Dodano: 03-03-2014 12:51

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zdecydował o sprzedaży za ponad 1 mln zł XIX-wiecznego pałacu w Klewkach pod Olsztynem. Rolniczy samorząd uznał, że nie stać go na remont zabytkowego obiektu, który od 10 lat stał pusty.

Wicedyrektor biura Izby Rolniczej Krzysztof Krukowski poinformował w poniedziałek PAP, że do przetargu zgłosił się jeden oferent, który zaproponował więcej niż wynosiła cena minimalna, ustalona na 1 mln zł. Dlatego zarząd podjął uchwałę o sprzedaży nieruchomości.

Nabywcą XIX-wiecznego pałacu o powierzchni ponad 1 tys. m kw. i zabytkowego parku zajmującego ponad 4 ha jest osoba fizyczna związana z branżą budowlaną. Samorząd nie zna planów nowego właściciela wobec nieruchomości, która jest atrakcyjnie położona nad kanałem łączącym jeziora Klebarskie i Linowskie, przy drodze krajowej z Olsztyna do Szczytna.

Pałac ponad 10 lat temu przekazała Izbie Rolniczej na siedzibę Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Po przejęciu zabytku wyremontowano więźbę dachową, a potem w budynku dokonywano tylko drobnych napraw. Obiekt stał pusty i niszczał, bo izba znalazła sobie na biuro pomieszczenia przy ul. Lubelskiej w Olsztynie. Rolniczego samorządu nie było stać na gruntowny remont pałacu, szacowany na ok. 5 mln zł. Dlatego wystawiono go w przetargu.

Neorenesansowy pałac w Klewkach zbudowano prawdopodobnie w 1801 roku, a ok. 1861 roku przebudowano. Po wojnie dawny majątek ziemski został przejęty przez państwowy zakład rolny.

Wieś Klewki w gminie Purda istnieje od XIV wieku.

×