Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Skrzypionki składają jaja

Autor: farmer.pl/anko

Dodano: 22-04-2014 12:02

Już na początku kwietnia sygnalizowaliśmy o pojawieniu się pierwszych chrząszczy skrzypionki w zbożach. Jak wynika z sygnalizacji agrofagów prowadzonej przez Instytut Ochrony Roślin PIB rozpoczęło się składanie jaj przez te owady.

Wczesną wiosną dorosłe samice pobudzone wzrastającą temperaturą do aktywności, po dokonaniu żeru uzupełniającego najczęściej na najmłodszych liściach zbóż składają jaja (około 200-300). Po 2 -3 tygodniach od złożenia jaj wylęgają się larwy szkodnika.

Pewną rolę w ograniczeniu liczebności jaj i larw skrzypionek odgrywają wrogowie naturalni, np. biedronki. Natomiast larwy i poczwarki mogą być niszczone także przez niektóre grzyby pasożytnicze. Jaja skrzypionki mogą być też zmyte z powierzchni liści przez gwałtowny, ulewny deszcz, który wystąpi w tym okresie.

Żerowanie larw bywa groźne i może powodować poważne uszkodzenia aparatu asymilacyjnego liści - przede wszystkim flagowych i podflagowych, mających decydujący wpływ na tworzenie plonu i suchej masy ziarna.

Zachęcamy wiec, by rozpocząć niebawem monitoring swoich zbóż pod kątem występowania tego szkodnika. Przypominamy, że progi ekonomicznej szkodliwości to: 1-1,5 larwy na jednym źdźble: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta, 0,5-1 larwy na jednym źdźble: jęczmienia jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa.

Do zwalczania larw skrzypionek zarejestrowanych aktualnie jest wiele preparatów. Duża ich część oparta jest o następujące substancje aktywne: cypermetryna, alfa- cypermetryna, beta - cyflutryna, zeta-cypermetryna, dimetoat, deltametryna, chloropiryfos.

×