Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Białko roślinne obiecujące - niemodyfikowana soja też

Autor: MP

Dodano: 28-04-2014 13:01

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada przedłużenie do 2020 roku programu badającego białko roślinne i włączenie do badań soi.

Program Wieloletni „Ulepszanie krajowych źródeł białka roślinnego, ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystania w paszach” jest na półmetku: rozpoczął się w 2011 i będzie realizowany do końca 2015 r. Ministerstwo rolnictwa jest zadowolone z jego realizacji. Jak podkreśla w informacji skierowanej do podkomisji powołanej w sejmowej KRiRW, program osiąga cele i rozważane jest jego kontynuowanie i rozszerzenie listy badanych gatunków.

„17 stycznia 2014 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi podpisał deklarację <Soja Naddunajska>, której celem jest zapewnienie w Europie zaopatrzenia w białko wysokiej jakości spełniające wymagania europejskiego rynku oraz europejskiego rolnictwa. Jest to odpowiedź na wzrastający w Europie popyt konsumentów na produkty żywnościowe oparte na soi niemodyfikowanej genetycznie. Dlatego też w ewentualnej kontynuacji Programu oprócz dotychczas badanych gatunków: grochu, łubinów oraz bobiku rozważa się włączenie krajowej soi. Rozważa się, aby nowy program był realizowany pod nazwą <Zwiększenie wykorzystania krajowego białka paszowego poprzez ulepszone odmiany, efektywne technologie uprawy, właściwe skarmianie oraz racjonalizację produkcji i marketingu dla wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju>” – zapowiada MRiRW.

Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu ma być zgłoszony – wraz ze wstępnym projektem nowego programu i kosztami jego realizacji – na przełomie II i III kwartału.

×