Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Obraz po ASF

Autor: MP

Dodano: 29-04-2014 12:16

Trwa skup świń z dopłatami i zabiegi ministerstwa o wprowadzenie kolejnych form pomocy na rynku trzody chlewnej.

Jak wynika z informacji MRiRW, przekazanej do sejmowej KRiRW, do 15 kwietnia rolnicy złożyli wnioski o pomoc finansową w odniesieniu do 8244 sztuk świń.

Ministerstwo wciąż zabiega o unijną zgodę na uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny oraz refundacji wywozowych.

Trwa skup świń z obszarów objętych ograniczeniami w województwie podlaskim. Do 18 kwietnia skupiono 13 904 sztuki świń. Natomiast z obszarów objętych ograniczeniami obowiązującymi do 30 marca w województwach mazowieckim i lubelskim skupiono 31442 sztuki świń.

PIW w Puławach prowadzi badania w kierunku ASF: od początku 2014 roku do 16 kwietnia przebadano 6891 zwierząt, w tym 1072 świnie i 5819 dzików. Wszystkie próbki dały negatywny wynik. Jak podsumowuje podpisany pod informacją wiceminister Tadeusz Nalewajk, świadczy to o tym, „że ASF nie rozprzestrzenia się na terytorium Polski, a działania podejmowane przez wszystkie zaangażowane organy kontrolne, w tym Inspekcję Weterynaryjną są skuteczne”.

Jak przewidywał minister Sawicki, cała akcja skupu miała objąć nie więcej niż około 50 tys. tuczników. Pula środków przeznaczona na rekompensaty wynosi 7 mln euro. Komisja Europejska wyraziła zgodę na skup z dopłatą 20 tys. ton mięsa.

×