Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Smaczna jagoda kamczacka

Autor: Damian Makowski

Dodano: 27-05-2014 11:34

Jagoda kamczacka, a właściwie suchodrzew lub wiciokrzew siny (Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.) jest krzewem należącym do tej samej rodziny co ozdobne odmiany wiciokrzewu. Jego owoce należą do prozdrowotnych, dlatego warto go posadzić w ogrodzie.

Suchodrzew kamczacki jest odporny na mróz i może rosnąć w rejonach o surowym klimacie. Jego pędy wytrzymują mrozy do -45oC, a kwiaty i owoce znoszą przymrozki wiosenne do -8 st. C. Jagoda kamczacka owocuje już w pierwszym roku po posadzeniu. Krzewy są długowieczne, można je uprawiać na tym samym miejscu przez wiele lat.

Krzew najlepiej rośnie i owocuje na stanowiskach słonecznych. Preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego (pH 5,5-7). Gleby warto wzbogacić nawozem organicznym (10-15 kg na roślinę).

Wiciokrzew jest odporny na choroby i rzadko jest atakowany przez szkodniki. Naturalnie zagęszcza się i dlatego cięcie formujące jest raczej zbędne. Jedynie co 5 lat wykonujemy cięcie odmładzające, wycinając słabe pędy i skracając najstarsze.

Krzewy dorastają do ok. 2 m wysokości i prawie takiej samej szerokości. Zwykle sadzi się je w odstępach co 1,5 m. Wiciokrzew kamczacki jest też idealnym krzewem na żywopłot. Jego gęste ulistnienie i kwiaty są też ozdobą ogrodu. Dodatkowo jest rośliną, która wczesną wiosną zwabia trzmiele i pszczoły. Jagoda kamczacka jest obcopylna, dlatego aby zaowocowała najlepiej jest posadzić obok siebie minimum dwa krzewy różnych odmian.

Na rynku ogrodniczym są dostępne różne kultywary jagody kamczackiej, charakteryzujące się głównie wielkością i kształtem owoców. Dojrzałe u wszystkich odmian są barwy niebieskiej z woskowym nalotem o smaku słodko-kwaśnym z lekką goryczką. Zbiór jagód prowadzi się sukcesywnie. Z dorosłego krzewu można zebrać od 2 do 6 kg owoców.

Owoce jagody wykazują działanie prozdrowotne, ponieważ wzmacniają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie. Są również bogatym źródłem antyoksydantów (więcej od jagody leśnej i borówki amerykańskiej) w tym polifenoli oraz flawonoidów, wspomagających organizm w walce z wolnymi rodnikami.

Przetwory wykonane z jagód zachowują nawet do 80 proc. tych przeciwutleniaczy. Ponadto jagody wzmacniają i odtruwają organizm z różnych substancji toksycznych, np. metali ciężkich. Z owoców można sporządzić konfitury, soki, nalewki, suszyć i mrozić. Kwaskowaty smak jagód dobrze komponuje się z innymi słodszymi owocami, np. malinami.

×