Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Lilie ogrodowe, cz.2: Uprawa

Autor:

Dodano:

Lilie ogrodowe nie sprawiają większych problemów w uprawie i większość z nich, z pewnymi wyjątkami, posiada podobne wymagania.

Lilie lubią mieć „głowę" w słońcu, a „nogi" w cieniu. Z tego potocznego powiedzenia wynika, że rośliny te najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, natomiast ich cebule powinny znajdować się w zasobnej, przepuszczalnej, nienagrzewającej się i lekko wilgotnej glebie. Na półcienistym stanowisku lub pod drzewami może dobrze się czuć jedynie lilia złotogłów, która w swoim naturalnym środowisku porasta tereny leśne.

Rodzaj gleby pod uprawę lilii jest bardzo istotny. Na piaszczystej, ubogiej w składniki odżywcze, rośliny będą słabo kwitnąć i staną się karłowate. W zbyt nagrzewającym się podłożu cebule mogą mieć tendencję do drobnienia. Po posadzeniu cebul powierzchnię warto wyściółkować drobno rozdrobnioną korą, która zatrzyma wilgoć, zmniejszy temperaturę gleby i zahamuje wzrost chwastów.

Cebule lilii orientalnych, azjatyckich i królewskiej sadzi się od połowy września do października. Wyjątkiem jest lilia biała, której cebule sadzimy pod koniec sierpnia. Ten gatunek musi najpierw wytworzyć rozetę liści i w taki sposób zimuje pod śniegiem. W bezśnieżne zimy może przemarzać (częsty powód niepowodzenia w uprawie), dlatego rozety powinny być dodatkowo zabezpieczone przed mrozem. Kolejnym terminem sadzenia cebul jest wiosna, kiedy gleba już odmarzła.

Bardzo ważna jest głębokość sadzenia cebul, ponieważ z podziemnej części pędu wyrastają dodatkowo korzenie. Przyjmuje się, że głębokość sadzenia powinna być 3x większa względem wielkości cebuli, czyli zazwyczaj ok. 10-15 cm. Wyjątek znowu stanowi lilia biała, którą sadzi się na głębokości równej wielkości jej cebuli, tak aby przykryta była ok. 5cm warstwą gleby.

Do przygotowanego, o odpowiedniej głębokości dołka zawierającego mieszankę ziemi ogrodowej, kompostu i garść trocin umieszczamy cebulę. Posadzone przykrywamy warstwą ściółki. Wiosną, kiedy zauważymy wybijające pąki, należy zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym ok. 5g/roślinę. Kolejnym terminem nawożenia jest faza pąków (późna wiosna) i po przekwitnięciu, kiedy łodyga jest zielona i posiada liście.

Cebule lilii nie muszą być wykopywane co roku, ale zdarza się, że na jednym miejscu zaczynają słabo kwitnąć. Częstym tego powodem jest zbyt silne zagęszczenie. Wówczas musimy jesienią wykopać cebule i posadzić na nowym miejscu. Mieszańce orientalne są bardziej wrażliwe na mrozy, dlatego cebule albo dobrze przykrywamy stroiszem, albo jesienią wykopujemy. Cebule należy przechowywać w torfie w temperaturze 5°C.

Najprostszym sposobem rozmnażania, bez wykopywania cebuli, jest oderwanie rosnących na pędzie, w kątach liści drobnych cebul przybyszowych i posadzenie ich na nowym miejscu. Ten sposób dotyczy tylko lilii bulwkowatej lub tygrysiej. Pozostałe rodzaje rozmnażamy za pomocą łusek lub potomnych cebul wyrastających na podziemnym pędzie.

W okresie wzrostu rośliny mogą być atakowane przez dwa najważniejsze szkodniki: poskrzypię liliową (wiosna) oraz ostępki limianki (okres zawiązywania pąków). W pierwszym przypadku larwy i dorosłe chrząszcze uszkadzają liście oraz obgryzają wierzchołki roślin. Drugi szkodnik, a konkretnie larwa żeruje w pąkach, które nie rozwijają się lub są zniekształcone. W obu przypadkach szkodniki występują rzadko. Lilie mogą również być atakowane przez mszyce i ślimaki. Jeśli pojawią szkodniki należy wykonać oprysk jednym z preparatów: Decis 2,5 EC, Karate Zeon 050 CS, Mospilan 20 SP lub pozbierać i zniszczyć je (ślimaki, poskrzypka liliowa).

Wśród chorób, najczęściej podczas deszczowych okresów, występuje szara pleśń, która objawia się zasychaniem liści, brązowymi okrągłymi plamkami na liściach i kwiatach oraz szarym nalotem. Po pojawieniu się choroby wymagany jest zabieg fungicydem. Lilie bywają atakowane przez choroby wirusowe oraz fuzariozę i zgniliznę. Porażone cebule robią się zmurszałe, rozpadają się i gniją. W przypadku choroby wirusowej często rośliny są skarłowaciałe, posiadają zdeformowane płatki kwiatów oraz mozaikowate smugi na liściach. Porażone rośliny należy usuwać i palić.

Lilie mogą wykazywać również objawy zaburzeń fizjologicznych, w postaci zdeformowanych i popękanych płatków kwiatów, usychanie i zrzucanie pąków, skróconych kwiatostanów, brązowieniu wierzchołków liści. Często przyczyną jest nieprawidłowa uprawa.

Lilie najlepiej prezentują się na rabatach w otoczeniu innych roślin. Mogą to być zarówno niewysokie lub rosnące w kępach trawy lub byliny, np. penstemon, złocienie, jeżówka, nachyłek, piórkówka, żurawki lub też niskie rośliny jednoroczne, np. gazania, begonia, lobelia. Unikajmy sadzenia lilii orientalnych, trąbkowych i królewskiej z roślinami silnie pachnącymi np. maciejka, lewkonia, heliotrop, kocimiętka, które mogą zdominować przyjemny zapach tych lilii.

×