Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ogórek gruntowy - czas intensywnej ochrony

Autor:

Dodano:

Ogórek gruntowy jest w pełni wegetacji i w mniej więcej w połowie plonowania. Dotychczas czynnikiem hamującym rozwój chorób na plantacjach była słoneczna i dość sucha pogoda. Gorzej ze szkodnikami, których rozwój w takich warunkach zachodzi bez zakłóceń.

Na plantacjach ogórka gruntowego jak co roku pojawiła się bakteryjna kanciasta plamistość ogórka oraz mączniak rzekomy dyniowatych. Przy czym mączniak rzekomy jak na razie atakuje w niedużym nasileniu (prawdopodobnie ze względu na dość suche lato). Są to jednak choroby, na które co roku plantatorzy ogórków muszą zwracać uwagę i zazwyczaj standardowo w ochronie swoich plantacji uwzględniają zabiegi fungicydowe.
Jak donoszą plantatorzy ogórków problem w tym roku stanowią szkodniki, rozwojowi których sprzyja sucha i ciepła pogoda. Na wielu plantacjach obserwuje się dużą presję zmienników oraz wciornastków, lokalnie duże szkody powodują mszyce.

Ochrona ogórków przed bakteriozą jest trudna i polega głównie na profilaktycznym opryskiwaniu roślin środkami miedziowymi. Należą do nich np: Champion 50 WP (2,5-3,0 kg/ha), Funguran A PLUS 50 WP (2,25 kg/ha), Miedzian 50 WP lub 50 WG (2,5-3,0 kg/ha), Curzate Cu 49,5 WP (2,5 kg/ha). Zazwyczaj w sezonie wykonać należy 2-3 zabiegi w odstępach co 7 dni. Profilaktykę należy rozpocząć od fazy 2-3 liści do początku kwitnienia.
W ochronie ogórków gruntowych zamieszczono dość długą listę środków w ochronie plantacji przed mączniakiem rzekomym dyniowatych. Są to między innymi.: Acrobat MZ 69 WG (makozeb, dimetomor)w dawce 2-3 kg/ha, Infinito 687,5 SC - (chlorowodorek propamokarbu, fluopikolid) w dawce - 1,6 l/ha, Orvego 525 SC - (ametoktradyna , dimetomorf)- 0,8 l/ha.

Znacznie mniej preparatów jest zarejestrowanych do zwalczania szkodników w uprawie ogórka. Szkodniki można likwidować na plantacjach między innymi takim preparatami jak: Karate Zeon 050 CS (lambda-cyhalotryna) w dawce 0,12 l/ha, Sherpa (cypermetryna ) w dawce 0,25 l/ha, Bulldock 025 EC (beta-cyflutryna) - 0,2-0,4 l/ha, Tekapo 025 EC (beta-cyflutryna )- 0,2-0,4 l/ha oraz Pirimor 500 WG (pirymikarb) 0,3-0,5 kg/ha.

Co jest bardzo ważne z racji tego, że ogórek w okresie plonowania zbierany jest codziennie lub co dwa dni, w ochronie pestycydowej rolnicy stosujący opryski muszą bezwzględnie zwracać uwagę na okresy karencji i prewencji użytych do zabiegów środków.

Długotrwały okres z wysokimi temperaturami, ciepłymi nocami oraz przelotnymi deszczami sprzyja dość dobremu plonowaniu ogórka. Gorzej z cenami, które zaczynają oscylować na granicy opłacalności produkcji. Co więcej nadszedł czas jego intensywnej ochrony. Niektórzy plantatorzy zastanawiają się czy przy tak niskiej cenie (0,80 - 0,90 zł/kg za najlepszej klasy ogórek korniszonowy) warto chronić swoje plantacje. -Ogórek przecież trzeba zebrać ręcznie i za jego zbiór trzeba jeszcze zapłacić pracownikom sezonowym. To podnosi znacznie nakłady na tą uprawę - żalą się plantatorzy ogórka gruntowego z województwa łódzkiego. Kwaszarnie wykorzystują dobry sezon ogórkowy i sukcesywnie obniżają ceny za towar - dodają. Niektórzy plantatorzy już zrezygnowali ze zbiorów ogórków, twierdząc, że im się to zwyczajnie nie opłaca.

×