Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Chwasty, burakochwasty i pośpiechy należy usunąć z plantacji buraków cukrowych

Autor:

Dodano:

Choć do zbioru buraków cukrowych jeszcze sporo czasu, należy zlustrować swoje plantacje pod kątem ewentualnego wtórnego zachwaszczenia, występowania pośpiechów oraz tzw. burakochwastów. Usunięcie ich z plantacji zagwarantuje sprawny zbiór korzeni i zapobiegnie wydaniu i osypaniu się nasion.

Niestety obserwując plantacje buraków nie wszystkie wyglądają wzorcowo. Są takie, które nieco są zaniedbane i mocno opanowane przez wtórne zachwaszczenie. Dorodne okazy komosy, czy rumianów na dobrym stanowisku buraczanym rosną w siłę i wydać mogą niezliczoną ilość nasion. Ponadto zdrewniałe mocno pędy mogą mocno zakłócić w przyszłości prace kombajnów buraczanych. To samo dotyczy się burakochwastów oraz pośpiechów, które obecnie wyraźnie można dostrzec na plantacjach buraczanych. Je również należy usunąć z plantacji zanim dojrzeją i wydadzą nasiona.

Doradcy z Südzucker Poska radzą by zlustrować swoje plantacje pod kątem występowania chwastów, burakowchwastów oraz pośpiechów i bezwzględnie je wszystkie usunąć z pola. To ostatni praktycznie dzwonek na wykonanie takiej czynności zanim chwasty te wydadzą nasiona. Najłatwiej się to wykonuję gdy gleba jest wilgotna, wówczas mogą one swobodnie zostać wyrwane z korzeniami.

×