Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Sadzimy zwiastuny wiosny

Autor: Damian Makowski

Dodano: 19-09-2014 12:02

Przebiśniegi, śnieżyce, ranniki to symbole przedwiośnia. We wrześniu na rabaty wysadzamy cebule tych roślin.

Rośliny nie są wysokie, kwiaty niezbyt duże, ale ich widok nad pokrywą śnieżną u każdego wywołuje uśmiech. Mowa oczywiście o roślinach przedwiośnia. Do nich będziemy zaliczać śnieżyczkę przebiśnieg, śnieżycę wiosenną, śnieżnika oraz rannika zimowego. Nie powinno zatem zabraknąć tych roślin zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie.

Wszystkie z tych roślin są bardzo żywotne i przez wiele lat mogą rosnąć na tym samym stanowisku. Rozmnażają się za pomocą niewielkich rozmiarów cebulek przybyszowych lub nasion. Rośliny z wysiewu kwitną po kilku latach. Dzięki takiemu samoistnemu rozmnażaniu tworzą kępy i szybko się rozrastają.

Kwiaty rozwijają się od lutego do kwietnia. Bywa czasem, że podczas plusowej i słonecznej pogody pojawiają się pszczoły, dla których te rośliny są pierwszym pożytkiem po zimie. Owady zapylają rośliny i wówczas już w marcu kwiaty więdną.Gatunki występują w naturze, w widnych lasach i objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) dorasta do 10 cm i posiada pachnące, pojedyncze i zwisające biało-zielone kwiaty. Składają się one z 3 dłuższych zewnętrznych płatków oraz 3 krótszych wewnętrznych z zielonymi wzorkami. W sprzedaży istnieją odmiany pełnokwiatowe: 'Plenus' i 'Flore Plenus'. Nową odmianą jest 'Walrus', której zewnętrzne płatki są długie, wąskie z zielonym odcieniem (fot.1;6).

Często z przebiśniegiem mylona jest śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) (fot.2). Różni się jednak ona od poprzedniego gatunku wysokością i kształtem kwiatów. Dorasta nawet do 30 cm wysokości i posiada białe kwiaty kształtu dzwonkowatego, o 6 płatkach takiej samej długości, które zakończone są żółto-zielonymi plamkami. Odmianą o podwójnych płatkach jest 'Gertrude Wister'.

Odmienną barwę kwiatów posiada śnieżnik (Chionodoxa) (fot.3;4). Znane są 3 gatunki różniące się siłą wzrostu (12-20 cm) oraz wielkością kwiatów, są to: śnieżnik lśniący (Ch. lucilliae), olbrzymi (Ch. gigantea) oraz sardeński (Ch. sardensis). Rośliny należą do hiacyntowatych i ich nazwa pochodzi od greckich słów: chion - śnieg i doxa - duma. Kwiaty wielkości 2 cm posiada śnieżnik lśniący, znacznie większe (4 cm) ś. olbrzymi, a najdrobniejsze zebrane w baldachy - ś. sardeński. Kwiaty śnieżników posiadają rozchylone niebieskie('Blue Giant') lub różowe ('Pink Giant') płatki z białą gardzielą, natomiast na biało kwitnie odmiana 'Alba'.


Kwiaty rannika zimowego (Eranthis hyemalis) są barwy jaskrawo żółtej otoczone okółkiem zielonych podsadek kwiatowych (fot.5). Ranniki dorastają do 5-10 cm wysokości. Są jednymi z najwcześniej pojawiających się roślin (luty-marzec). Rozmnażają się za pomocą małych bulw i przez nasiona roznoszonych przez mrówki. W sprzedaży dostępne są odmiany o pełnych kwiatach ('Flore Pleno') lub o płatkach jasnożółtych ('Schwefelglanz').

Cebulki sadzimy na głębokość 5 cm, najlepiej w grupach po 5 sztuk oddalonych od siebie o 5-10 cm. Należy zwrócić uwagę na jakość kupowanych cebulek, które powinny być niezasuszone i niespleśniałe. Rośliny przedwiośnia możemy posadzić pod drzewami, na trawniku oraz w skrzynkach balkonowych. Można równiez cebule podpędzić i uzyskać już w styczniu kwitnące w doniczkach śnieżyczki lub przebiśniegi. W tym celu na ok. miesiąc przenosimy posadzone cebule do cieplejszego pomieszczenia. Kwiaty przedwiośnia ładnie prezentują się we wrzosowisku oraz z innymi wcześnie kwitnącymi roślinami jak: ciemiernik, wrzosiec krwisty, wawrzynek wilczełyko, oczar. 

×