Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dopłaty do konopi? Tak, ale…

Autor:

Dodano:

Wysokość płatności do produkcji będzie zależna od tego, ilu rolników będzie chciało z niej skorzystać – wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa w kontekście naszego pytania o dopłaty do produkcji konopi.

Ministerstwo Rolnictwa potwierdza fakt planowania wprowadzenia dopłat do produkcji konopi włóknistych, ale przypomina, że wysokość płatności będzie zależna od zainteresowania rolników, gdyż koperta przeznaczona na ten cel jest ograniczona.

„Zgodnie z decyzją notyfikowaną do Komisji Europejskiej, jednym z instrumentów, które będą stosowane w Polsce od 2015 r. w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją, jest płatność do konopi włóknistych – wyjaśnia ministerstwo. - Szacuje się, że stawka tej płatności wyniesie ok. 200 euro/ha. Rzeczywista stawka będzie wynikiem podzielenia ustalonej kwoty środków przeznaczonych na tę płatność (ok. 93 tys. euro w 2015 r.) przez powierzchnię kwalifikującą się do tego  wsparcia w danym roku. Jednocześnie należy podkreślić, że płatność ta będzie przyznawana jedynie do obszarów obsiewanych odmianami konopi zawierającymi maksymalnie 0,2 proc. tetrahydrokanabinolu (THC).

Szczegółowe zasady funkcjonowania w Polsce zreformowanego systemu płatności bezpośrednich zostaną określone w legislacji krajowej (obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają zaawansowane prace związane z przygotowaniem stosownych aktów prawnych).”

×