Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowa innowacyjna szczepionka na BVD

Autor:

Dodano:

Po latach badań i intensywnej pracy próbnej, firma farmaceutyczna Boehringer Ingelheim wprowadziła na rynek nową szczepionkę przeciwko wirusowej biegunce bydła (BVD).

Pierwsze ogniska wirusowej biegunki bydła stwierdzono ponad 60 lat temu w Kanadzie. Pomimo, że szczepionki dostępne są od ponad 15 lat, wirus BVD bardzo często atakuje bydło w całej Europie. Bovela to szczepionka nowej generacji, dająca duże szanse na całkowite zwalczenie wirusa wśród bydła.

Bovela jest szczepionka stosowaną raz w roku. U bydła, pierwszego szczepienia można dokonać już po skończeniu trzeciego miesiąca życia. Zakażenie wirusem powoduje ciężkie zachorowania u wielu zwierząt i stwarza zagrożenie dla zdrowych krów - wyjaśnia dr Joachim Hasenmaier, odpowiedzialny za Działy Zdrowia Zwierząt i Zdrowia Konsumentów w Boehringer Ingelheim.

Bovela to nowa szczepionka, która pomoże lekarzom weterynarii i hodowcom bydła chronić stada przed wirusową biegunką bydła. Badania potwierdziły, że szczepionkę można bezpiecznie podawać u samic w czasie ciąży.

Około 60 proc. bydła w Unii Europejskiej posiada dodatni status dla wirusa BVD. Wprawdzie BVD typu 1 jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną formą choroby, ogniska BVD typu 2 zostały potwierdzone w ostatnich dwóch latach w Belgii, Niemczech i Holandii. Jak informuje Boehringer Ingelheim, Bovela jest jedyną dostępną w UE szczepionką, która zawiera oba genotypy wirusa BVD (typ 1 oraz typ 2) i dlatego może zapewniać pełną i wybitną ochronę przed tą ciężką chorobą.

Około 95 proc. zwierząt zakażonych wirusem BVD nie wykazuje żadnych zewnętrznych oznak infekcji bezpośrednio związanych z działaniem wirusa. W stadach bydła, wirus BVD powoduje ogromne straty ekonomiczne spowodowane zaburzeniami w rozrodzie: obniżenie odsetka zacieleń, bezpłodność, poronienia oraz wady wrodzone cieląt. Bovela to pierwsza szczepionka przeciwko BVD, która jest oparta na innowacyjnej technologii L2D (żywa szczepionka podwójnie delecyjna), dzięki czemu jest ona bardzo bezpieczna i skuteczna.

Jednym ze sposobów zakażenia wirusem BVD zdrowych zwierząt jest przeniesienie wirusa z organizmu ciężarnej matki do płodu przez łożysko. Ważną cechą szczepionki jest powstrzymanie rodzeniu się trwale zakażonych zwierząt - ochrona płodów. Zwierzęta trwale zakażone stanowią główne źródło zakażenia i są nosicielami wirusa przez całe życie.

Szczepionka Bovela została zaakceptowana przez Europejską Agencję Leków (EMA) pod koniec 2014 roku i jest już dostępna w Polsce.

Najskuteczniejszą walką z wirusową biegunką bydła jest nieustanny monitoring stada, przestrzeganie zasad bioasekuracji, a przede wszystkim stosowanie szczepień - zawsze bowiem lepiej zapobiegać chorobie niż walczyć z jej skutkami.

×