Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Silny spadek ceny canoli pociągnął rzepak

Autor:

Dodano:

Majowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF potaniał o 0,9 proc., majowa soja na CBOT wzrosła o 0,1 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie majowym na WCE obniżyła się o 3,0 proc.

Po serii sześciu wzrostów i wyznaczeniu nowych szczytów, wczoraj rzepak potaniał o prawie jeden procent. Brak nowych informacji  sugeruje, że obniżka była związana ze znacznym – 3 proc. spadkiem ceny canoli na giełdzie w Winnipeg.  W sumie po kilku sesjach wzrostowych cena mogła spaść jako odreagowanie. Chociaż dzwonił do mnie dzisiaj kolega (producent rzepaku), że w pewnej telewizji z przerażeniem usłyszał, że … ale nie będę powtarzał, bo ja tego nie oglądałem.

Rzepak Matif, kontrakt majowy-  cena spadła o 0,93 proc. (371,50 euro/t- 1491 zł/t).

Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.


Soja CBOT, kontrakt majowy-  cena wzrosła o 0,10 proc. (354,94 USD/t- 1340 zł/t).


Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.


Canola WCE, kontrakt majowy-  cena spadła o 2,97 proc. (441,1 CAD/t- 1353 zł/t).


W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy  i krótkoterminowy wzrostowy.
×