Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Węgiel aktywny w walce z biegunkami prosiąt

Autor:

Dodano:

Węgiel aktywny od wieków stosowany jest w medycynie jako środek przeciwdziałający biegunkom. Sprawdza się on równie skutecznie w leczeniu biegunek prosiąt.

Biegunki o podłożu bakteryjnym są jedną z najczęstszych przyczyn upadków prosiąt ssących i odsadzonych. Wysoka śmiertelność wśród młodych zwierząt może być następstwem zatrucia endotoksynami produkowanymi przez drobnoustroje, ale równie często wynika z odwodnienia i osłabienia organizmu. Nawet jeżeli uda nam się uniknąć zejść śmiertelnych, biegunki zawsze niosą ze sobą wymierną stratę dla producenta – prowadzą bowiem do zahamowania wzrostu i uszkodzenia kosmków jelitowych, które w przyszłości może skutkować gorszym wykorzystaniem paszy przez zwierzęta.


Jednym z najważniejszych wyzwań jakie stają przed producentami prosiąt jest zapobieganiu wystąpieniu biegunek. W tym celu podejmuje się działania związane z utrzymaniem wysokiego poziomu higieny pomieszczeń i zapewnieniem zwierzętom odpowiednich warunków środowiskowych. Równie ważna jest optymalne żywienie ograniczające ryzyko zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym.


Niestety pomimo wymienionych działań, wiele gospodarstw wciąż boryka się z problemem biegunek. Jeżeli dolegliwości takie wystąpią, warto jest podjąć działania mające na celu ich zahamowanie. Sprawdzonym sposobem jest dodatek preparatów zawierających w swoim składzie węgiel aktywny. Uzyskiwany jest on w wyniku rozkładu termicznego materii organicznej, najczęściej drewna. W większości składa się on z pierwiastkowego węgla w formie sadzy. Węgiel aktywny cechuje się bardzo wysoką powierzchnią sorpcji, dzięki czemu z łatwością wiąże wiele substancji – w tym wodę i endotoksyny bakteryjne. Dzięki temu masy kałowe ulegają zagęszczeniu a biegunka zostaje zahamowana. Zastosowanie preparatów na bazie węgla aktywnego przeciwdziała więc odwodnieniu, zwiększa przyrosty i ogranicza ilość upadków wśród prosiąt.


Niestety, silne właściwości sorpcyjne węgla aktywnego mają również działanie negatywne: preparaty oparte na tej substancji mogą wiązać związki pożądane w żywieniu zwierząt, takie jak składniki mineralne czy witaminy. Stosowanie węgla aktywnego lepiej więc zakończyć po upływie kilku dni od ustania objawów biegunki. W przeciwnym razie może dojść do niedoborów, które odbiją się na kondycji zwierząt.


Na rynku znaleźć można kilka preparatów przeciwbiegunkowych opartych na węglu aktywnych. Oprócz wspomnianej substancji często zawierają one inne związki stabilizujące równowagę mikrobiologiczną przewodu pokarmowego, najczęściej kwasy organiczne. Koszt tego typu preparatów nie jest wygórowany, wynosi około 15 zł/kg. Zalecane dawkowanie to 2 – 3 kg/tonę paszy.

×