Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Obora z drewna - nowy trend?

Autor: Łukasz Głuchowski

Dodano: 31-08-2015 07:30

Wczoraj w Kapicach starych k. Tykocina miało miejsce otwarcie nowej obory. Obiekt jest wyposażony z nowoczesne urządzenia, ale już sama jego konstrukcja jest, jak na nasz kraj, innowacyjna. Obora jest bowiem w dużej mierze skonstruowana z drewna.

Inwestorami obiektu są Joanna i Paweł Kossakowscy. Jak mówił hodowca, plan zbudowania nowego obiektu dojrzewał latami. Na decyzję wpłynęła chęć przyspieszania oraz ułatwienia prac związanych z obsługą stada. 

Obiekt składa się z dwóch budynków. Obory oraz hali udojowej. Obora o wymiarach 66 na 33 metry została pokryta płytą warstwową, a całość konstrukcji dachu zrobiona jest z drewna klejonego. Jak mówi Piotr Wowra z firmy Wolf System, która odpowiadała za stworzenie obiektu, drewno klejone jest to materiał, po który polscy rolnicy coraz częściej sięgają.  

Obora została zaprojektowana na 193 DJP. Odchody usuwane będą za pomocą zgarniaczy o napędzie łańcuchowym. Legowiska zostały zaprojektowane tak, aby do ich zaścielania można było używać separatu gnojowicy.  

Hala udojowa jest budynkiem o wymiarach 18 na 34 m. Tak duża powierzchnia potrzebna jest aby pomieścić poczekalnię oraz karuzelową halę PR2100 na 30 stanowisk. Urządzenia do doju, podobnie jak większość wyposażenia obiektu dostarczyła firma DeLaval. 

Firma Wolf System zbudowała również zbiornik na gnojowicę o pojemności 2,800 kubików, z którym współpracować będzie separator do gnojowicy FAN firmy Bauer. 

×