Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Do kompletu - gnatarz rzepakowiec

Autor: Anna Kobus

Dodano: 17-09-2015 09:33

Minęła połowa września, bardzo uogólniając można powiedzieć, że z powodu opóźnionych siewów, przedłużających się wschodów i suszy na wielu plantacjach rzepak jak na ten czas jest nieco „opóźniony” w rozwoju. Martwi jednak fakt, że na plantacje młodego rzepaku nalatuje już praktycznie cały komplet najważniejszych szkodników jesiennych. Sytuacja jest tym groźniejsza, że im młodszy rzepak tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia powodowane przez szkodniki.

Sukcesywnie przekazujemy Państwu doniesienia o pojawieniu się szkodników w rzepaku ozimym. Pojawiły się już informacje na temat pchełek, śmietki kapuścianej czy tantnisia krzyżowiaczka.

Od kilku rolników z woj. kujawsko-pomorskiego dostaliśmy informację o lokalnym występowaniu gnatarza rzepakowca. Na początku producenci ci rejestrowali masowe naloty błonkówek, aktualnie pojawiły się już pierwsze młode larwy. Wygryzają one w liściach okrągłe otwory. Żerowanie bardzo przypomina uszkodzenia spowodowane przez pchełki. Jednak z czasem powstają coraz większe dziury prowadząc nawet do szkieletowania liści. Przy masowym pojawieniu się szkodnik ten powoduje gołożery roślin.

Po stwierdzeniu na plantacji młodych larw, w przypadku masowego wystąpienia (progiem ekonomicznej szkodliwości jest występowanie 1 larwy na 1 roślinie) należy zastosować insektycyd. Zarejestrowane na gnatarza w rzepaku są 2 pyretroidy oparte na deltametrynie: Decis Mega 50 EW (dawka 0,15 l/ha) oraz Delta 50 EW (dawka 0,15 l/ha).

×