Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jak walczyć ze ślimakami?

Autor:

Dodano:

Ślimaki pojawiły się w uprawach polowych. Może nie jest ich więcej niż zwykle, z powodu suszy, ale również nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Ślimaki preferują zwykle gleby ciężkie i wilgotne, zwłaszcza w regionie Polski północnej w południowej. Lubią też młode, dopiero rozwijające się rośliny, najbardziej z upraw rolniczych – rzepak i pszenicę.

Zwykle walkę z tym szkodnikiem przeprowadza się w formie chemicznej, poprzez stosowanie tzw. moluskocydów, które jako substancje czynne zawierają metaldehyd lub fosforan żelaza.

Mają one działanie żołądkowe lub kontaktowe, stąd muszą wniknąć do organizmu ślimaka wraz z pokarmem lub przez skórę. Nie zaleca się stosować zbyt dużych dawek, gdyż zmniejsza się w tym czasie działanie preparatu. Dlaczego? Intensywny zapach substancji czynnej powoduje zmniejszenie aktywności ślimaków. W wyniku tego przestają one żerować, a środek po upływie pewnego czasu traci swoje właściwości.

Do walki ze ślimakami w uprawach rolniczych można stosować m.in. następujące środki chemiczne:
- Allowin 04 RB,
- Axcela GB,
- Clartex Neo 04 RB,
- Glanzit 06 GB,
- Metarex Inov 04 RB,
- Metarex M 2,5 RB,
- Mondic na ślimaki 06 GB,
- Ślimax Agro 3 GB,
- Ślimax Agro Plus GB,
- Snacol 05 GB,
- Xiren GB.

Niechemiczną walkę można prowadzić poprzez m.in. zaniechanie uprawy uproszczonej, gdyż takie zabiegi jak głęboka orka, bronowanie i wałowanie gleby, wykonane zwłaszcza w słoneczny dzień, skutecznie ograniczają ich liczebność na polu.

Ważne jest też niszczenie resztek pożniwnych, które są naturalnym źródłem pożywienia dla ślimaków, a także odpowiedni płodozmian - unikanie monokultury rzepaku czy pszenicy.

Jedną z metod jest aplikacja preparatu biologicznego zawierającego nicienia Phasmarhabditis hermaphrodita.

×