Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ile cukru w wyborach?...

Autor: MP

Dodano: 08-10-2015 15:17

Posłowie PiS zarzucają ministrowi Markowi Sawickiemu uporczywe powtarzanie kłamstw dotyczących negocjacji redukcji prowadzonych na rynku cukru.

Krzysztof Jurgiel zapowiedział skierowanie w tej sprawie pozwu cywilnego i przypomniał, że podobny pozew wytoczony wobec Jarosława Kalinowskiego zakończył się oświadczeniem przyznającym, że nie było prawdą, aby Jurgiel kiedykolwiek opuścił negocjacje tego dotyczące.

Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że ten temat uparcie wraca przy wyborach. Wydarzenia przebiegały tak, że UE, mając nadwyżki cukru, po 2000 roku rozpoczęła negocjacje o redukcji na rynku cukru. Rozmowy w listopadzie 2005 roku sfinalizował rząd PiS z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem. Jurgiel przedstawiał wówczas stanowisko wypracowane przez poprzedni rząd, konsultowane społecznie, w tym także z PSL. Nie zgodził się na zamykanie cukrowni i zredukowanie naszego potencjału. Jak ocenił Ardanowski, ta reforma zresztą „wyszła Unii bokiem”, bo ceny cukru trzcinowego są wysokie.

Jacek Bogucki potwierdził – jako członek rządu w tym czasie – że żaden składany dokument nie zgadzał się na redukcję. To dopiero rząd Donalda Tuska i minister Marek Sawicki zgodzili się na dobrowolne ograniczanie produkcji buraka cukrowego. Jak stwierdził, „to co zrobiono w Łapach to skandal”, zniszczono i rozgrabiono cukrownię dofinansowaną wcześniej. Miałoby to być zemstą ministra Sawickiego za zlikwidowanie cukrowni w Sokołowie Podlaskim – tam minister miał być „procentowym”, oceniał czystość buraków.

Robert Telus podkreślił w swojej wypowiedzi, że w okresie od 1989 r. PSL przez 16 lat odpowiadało za rolnictwo. Okłamywano rolników, że dopłaty od 2014 r. będą wyrównane z dopłatami w Europie Zachodniej. Za obecną złą sytuację w rolnictwie odpowiada PSL – nie ma czym się pochwalić, więc swoją pozycję chce budować na kłamstwie, zrzucając odpowiedzialność na PiS.

Konferencję podsumował Krzysztof Jurgiel: - Sawicki w TVP Info kłamał – mówił poseł. Za rządu PiS nie było redukcji kwot cukrowych, mogliśmy nawet kupić 100 tys. t więcej, dopiero w 2008 roku o 360 tys. zredukowano ten rynek na dobrowolny wniosek organów spółek – a ich organem nadzorującym był rząd.

W załączeniu udostępnione podczas konferencji materiały.

 

 

 

×