Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

GUS: Buraka mniej o 34 proc., rzepaku o 19 proc, a ziemniaka o 18 proc.

Autor:

Dodano:

- Zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 2,7 mln t, tj. o około 19 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Z kolei ziemniaka o ok. 18 proc. mniej (ok. 6,3 mln t), a buraka cukrowego o blisko 34 proc. mniej niż w 2014 r. (9 mln t) – czytamy w najnowszym Wynikowym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2015 r. przygotowanym przez Główny Urząd Statystyczny.

Z powodu suszy znacznie obniżyły się zbiory buraka cukrowego. Powierzchnia uprawy tego gatunku co prawda była mniejsza od ubiegłorocznej o ok. 9,6 proc. i wyniosła ok. 179 tys. ha, ale wysokość plonów była dużo niższa. Główny Urząd Statystyczny oszacował, że plony są w tym roku o ok. 27 proc. niższe od tych w roku ubiegłym i wynoszą 501 dt/ha. Zbiory buraka oceniane są na ok. 9 mln t tj. o 34 proc. mniej od uzyskanych w 2014 r.

- Niedostateczne uwilgotnienie gleb, a w wielu rejonach nadmierne przesuszenie wierzchnich warstw gleb w okresie dojrzewania rzepaku i rzepiku spowodowało, że nasiona były drobne, a łuszczyny niezbyt dobrze wypełnione, jednak zbierane nasiona były o bardzo małej zawartości wody – oceniają analitycy GUS.

Ich zdaniem, według czerwcowego badania rolniczego powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku ogółem w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do roku ubiegłego o około 0,4 proc. i wyniosła 947 tys. ha. Zbiory rzepaku szacuje się na blisko 2,7 mln t, tj. o około 18,6 proc. mniej od ubiegłorocznych.

- Warunki termiczno – wilgotnościowe w okresie wegetacji ziemniaków były na ogół niezbyt korzystne, a jednocześnie bardzo mocno zróżnicowane regionalnie. Narastający deficyt opadów, oraz nierównomierny ich rozkład, niekorzystnie wpływał na zawiązywanie bulw oraz na plonowanie i ich jakość. Niewielkie opady deszczu na początku lipca nieznacznie poprawiły sytuację na plantacjach ziemniaków, jednak już bardzo wysokie temperatury w II połowie lipca i w sierpniu przy prawie zupełnym braku opadów na przeważającym obszarze kraju, spowodowały straty na plantacjach ziemniaków (zwłaszcza odmian późniejszych, w tym szczególnie skrobiowych) – przypomniał GUS.

Na podstawie szacunku wynikowego ocenia się, że plony ziemniaka w bieżącym roku będą mniejsze od ubiegłorocznych o ok. 68 dt/ha, tj. o ok. 25 proc. Zbiory tego gatunku szacuje się na ok. 6,3 mln t, tj. mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 18 proc.

×