Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowości warzywne

Autor:

Dodano: 28-11-2006 10:42

Planując zakupy nasion warto poznać charakterystykę nowych odmian warzyw, które po raz pierwszy znajdą się w sklepach nasiennych. Najwcześniej, bo już w marcu sieje się do gruntu marchew i pietruszkę, natomiast w połowie lutego w szklarni lub w skrzyneczce w domu wysiewa się nasiona selerów.

Marchew i pietruszka Najbardziej popularnym warzywem jest marchew, gatunek zaliczany do najbogatszych w karoteny – źródło witaminy A. Krajowe odmiany marchwi są bogate w karoten i dzięki temu są lepiej zabarwione i cenniejsze w żywieniu. Kilka nowych odmian mieszańcowych marchwi ma w swojej ofercie PlantiCo Gołębiew. Są to: Drako F1, Norton F1, Rodos F1, Kongo F1, Broker F1, Korund F1 i Afro F1. Z wyjątkiem odmiany Norton F1, która jest późna, wszystkie inne należą do średnio późnych – ilość dni od siewu do zbioru wynosi 120. Najdłuższy i najcięższy korzeń ma odmiana Korund F1. Trzy nowe odmiany marchwi pochodzą z PlantiCo Zielonki. Są to: Karola, Karotina i Krakowia F1. Karola jest odmianą późną (160-170 dni od siewu do zbioru), bardzo plenną, niezawodną w uprawie w różnych warunkach klimatycznych i glebowych. Jej korzeń jest długi, stożkowaty, ostro zakończony, bardzo duży, mało podatny na pękanie. Karotina odmiana średnio wczesna, przeznaczona jest do zbioru letniego i jesiennego. Korzeń ma gładki, odporny na pękanie, o delikatnym i słodkim smaku. Jej zaletą jest wysoka zawartość karotenu i niska skłonność do kumulacji azotanów. Krakowia F1 jest wczesnym mieszańcem o bardzo dobrych cechach jakościowych. Odznacza się wysoką zawartością cukrów i karotenów oraz obniżoną tendencją do kumulowania azotanów. Polecana jest szczególnie na soki i surówki. Nadaje się na zbiór pęczkowy i do krótkotrwałego przechowywania. Polan Kraków poleca nową odmianę marchwi Polkę F1. Jest to mieszaniec średnio późny (okres wegetacji 120-140 dni), bardzo bogaty w karoten i cukry, przeznaczony na świeży rynek i do przetwórstwa. 

W ofercie PlantiCo Zielonki są dwie nowe odmiany pietruszki: Dobra i Ołomuńcka. Okres wegetacji Dobrej wynosi 170-180 dni. Korzeń jest stożkowaty, długi, bez tendencji do tworzenia korzeni bocznych. Odmiana jest odporna na choroby i pękanie. Ołomuńcka jest odmianą późną (okres wegetacji wynosi 180-200 dni), dobrze plonuje na glebach lekkich, jest odporna na dłuższe okresy suszy. Korzeń ma długi, spiczasto zakończony, miąższ biały, zwarty, bardzo aromatyczny.  Jagienka i Roxana to nowe odmiany pietruszki z PlantiCo Gołębiew. Jagienka ma okres wegetacji o 20 dni krótszy niż Roxana. Hodowcy starają się, aby odmiany pietruszki miały delikatną konsystencję miąższu, łagodny i słodkawy smak.

Talar i Albin Talar i Albin to nowe odmiany selera korzeniowego. Talar jest odmianą wczesną o wszechstronnej użytkowości. Ma biały miąższ, nieciemniejący, bez skłonności do parcenia. Ze względu na krótki okres wegetacji polecany jest do uprawy wczesnej. Nadaje się też do uprawy przyspieszonej. Albin tworzy zgrubienia korzeniowe bardzo duże, kuliste, bez pustych przestrzeni. Miąższ jest biały i nie zmienia barwy po ugotowaniu czy po mrożeniu. Odmiana jest bardzo plenna, uniwersalna w użytkowaniu, przeznaczona na zbiór jesienny i dobrze przechowująca się przez zimę.

Ściółka z folii Ściółka z folii ma bardzo wiele zalet: przyspiesza zbiory, hamuje wzrost chwastów, poprawia strukturę gleby. Na ściółkę stosuje się czarną folię z tworzywa sztucznego mającą liczne małe otworki lub szczelinki umożliwiające przedostawanie się do gleby wody pochodzącej z opadów lub podlewania oraz właściwy przebieg wymiany gazowej. Ściółka utrudnia również rozwój chwastów, gdyż ich nasiona by przerwać spoczynek potrzebują światła. Działanie folii na glebę jest podobne do działania naturalnej ściółki. Pomaga ona zachować wilgotność i luźną strukturę gleby, zapobiega dużym wahaniom temperatury. Na grządkach warzywnych i zagonach truskawek folię układa się na wiosnę po przygotowaniu podłoża do uprawy. Następnie wycina się w niej otwory w formie nacięć na krzyż, w których umieszcza się sadzonki. Na rabatach bylinowych oraz krzewiastych układanie folii wygląda podobnie. 

Źródło "Farmer" 24/2005

×