Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Stopień uszkodzenia roślin należy monitorować natychmiast po ustąpieniu mrozów

Autor:

Dodano:

- Niewątpliwym jest, że gwałtowny spadek temperatur na przełomie roku odbije się ujemnie na stanie roślin – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl prof. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego zdaniem stopień uszkodzenia roślin trzeba sprawdzać tuż po ustąpieniu mrozów.

Zbieramy dla Państwa opinie na temat skutków ostatnich spadków temperatur dla upraw ozimych. Ocena nie jest łatwa, bo sytuacja jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu, panującej temperatury, obecności okrywy śnieżnej, zaawansowania rozwoju czy gatunku roślin. Wyrażone zdanie zarówno przedstawiciela nauki, jak i firm chemicznych często styka się z krytyką. Niemniej publikujemy wstępną opinię na temat stanu upraw na dzień dzisiejszy, bo każdy może mieć własne zdanie. Jakie jest Wasze?

- Skutki suszy, która wystąpiła w 2015r. objawiły się między innymi spóźnionymi siewami, bądź też opóźnionymi wschodami. Opady w listopadzie, a także niespotykany wzrost temperatur w grudniu był korzystny dla wegetacji roślin ozimych, zwłaszcza zbóż. Natomiast wzrost temperatur w grudniu tylko pozornie był korzystny. W rejonach, gdzie przez kilka dni utrzymywały się w ciągu nocy temperatury powyżej 5ᵒC, a w dzień przekroczyły 10ᵒC rośliny, w tym rzepaki, wznowiły bardzo intensywną wegetację – przypomniał prof. Witold Grzebisz.

Jego zdaniem gwałtowny spadek temperatur na przełomie roku odbije się ujemnie na stanie roślin. W rejonach, gdzie spadł śnieg skutki te będą niewielkie, zwłaszcza dla zbóż.

- Kilkucentymetrowa warstwa śniegu stworzyła dostateczną warstwę izolacyjna, chroniąc węzeł krzewienia. Ta warstwa śniegu dla rzepaku okazała się niewystarczająca i część roślin mogła ulec przemarznięciu – uważa prof. Grzebisz.

Zdecydowanie gorsza sytuacja występuje w rejonach bez jakiejkolwiek okrywy śnieżnej.

- Kilkudniowe mrozy przy gruncie poniżej 15ᵒC musiały uszkodzić rośliny. Stopień uszkodzenia należy monitorować natychmiast po ustąpieniu mrozów. Przemarznięcie węzła krzewienia (brunatnienie) u zbóż, czy też stożka wzrostu u rzepaku, objawiające się brunatnieniem, a następnie gniciem, spowoduje wypadanie roślin z pola – radzi specjalista.

Chcesz podzielić się swoimi obserwacjami? Otwórz Forum farmer.pl i dołącz do dyskusji! Zobacz więcej w temacie POGODA - opinie, obserwacje, prognozy, pytania i odpowiedzi. Zapraszamy!

 

×