Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Stan plantacji rzepaku ozimego nie zachwyca

Autor: Katarzyna Szulc, Małgorzata Tyszka, Wojciech Konieczny

Dodano: 16-01-2016 07:32

Kondycja rzepaku ozimego w momencie wchodzenia w okres spoczynku wegetacyjnego silnie rzutuje na jego zdolność przetrwania zimy, rozwój wiosenny, a w konsekwencji znajduje też odzwierciedlenie w plonie nasion. Dokonaliśmy rozpoznania, jak się ona przedstawia w kilku województwach.

Plon rzepaku kształtuje się jesienią. Siew w dobrze przygotowaną glebę, wczesne zwalczanie chwastów i chorób, mają wpływ na budowę morfologiczną i stan fizjologiczny roślin przed zimą. W sytuacji dużego niedoboru wody, z jakim mieliśmy do czynienia w sierpniu i wrześniu minionego roku, niektóre z tych elementów agrotechnicznych nie mogły być w terminie dotrzymane. Czy zaważyło to na kondycji roślin przed zimą? Postanowiliśmy to sprawdzić, odwiedzając kilka województw.

LUBUSKIE

(...) Plantacje zasiane w zalecanym terminie, który w województwie lubuskim przypada między 22 a 27 sierpnia, w większości są niewyrównane, bowiem siano w suchą glebę. Wschody z tej racji były "piętrowe", czego konsekwencje odczuwalne były do późnej jesieni. Jednak w grudniu rośliny wyglądały dość dobrze, a panująca ciepła pogoda sprzyjała ich dalszemu rozwojowi. W efekcie rośliny gotowe fizjologicznie do spoczynku zimowego nadal przyrastały. Grudniowy ciągły rozwój spowodował, że szyjka korzeniowa osiągała wysokość średnio 2,5 cm długości (...).

KUJAWSKO-POMORSKIE

Rzepaki siane w optymalnym terminie w województwie kujawsko- -pomorskim dobrze się rozbudowały i przygotowane były do zimowania. W tym roku część rolników wstrzymała się z zabiegiem odchwaszczania z uwagi na suszę, która nie tylko spowolniła wzrost rzepaku, ale także początkowo bardzo ograniczyła występowanie chwastów na polach. Jednak w listopadzie, po wystąpieniu opadów, bardzo szybko się one pojawiły. W połowie grudnia rośliny zaczęły objawiać niedobór składników pokarmowych (...).

WIELKOPOLSKIE

(...) Z uwagi na panującą suszę zwlekano z siewem. Jeszcze w połowie listopada rzepak z opóźnionego terminu siewu nie zapowiadał się najlepiej. Jednak przedłużająca się ciepła jesień umożliwiła roślinom nadrobienie zaległości i w połowie grudnia plantacje prezentowały się dużo korzystniej. Jednocześnie ciepła aura przyczyniła się do nadmiernego rozwoju rzepaków sianych w zalecanym, optymalnym terminie i niezbędne było zastosowanie preparatów o charakterze regulatora wzrostu. Nie wszędzie to zrobiono, stąd w połowie grudnia widoczne były plantacje, na których rośliny wytworzyły bujną masę nadziemną i wydłużoną szyjkę korzeniową (...).

PODLASKIE

Porównując do innych lat, stan roślin podczas grudniowej lustracji plantacji wskazywał na zdecydowanie mniejsze zaawansowanie wegetacji rzepaku ozimego i ogromne jego zróżnicowanie w obrębie pojedynczej plantacji. W grudniu rośliny osiągnęły fazę od 4 (!) do 12 liści. Różnice te wynikały z bardzo rozciągniętych w czasie wschodów (...). Dzięki długiej i ciepłej jesieni plantacje założone na glebach lepszych nadrobiły zaległości w rozwoju i nie budzą obaw (...).

MAZOWIECKIE

Wnioskując z grudniowej lustracji, stan rzepaku w tym regionie nie jest budujący. Rośliny znajdują się przeważnie w fazie 8 liści. Brak opadów spowolnił ich rozwój. Blaszki liściowe są małe i szereg plantacji nie zakryło całkowicie gleby. Jedyną tego zaletą jest niskie osadzenie rozet liściowych. Rośliny nie konkurowały ze sobą o przestrzeń życiową, a światło słoneczne spełniło funkcję naturalnego regulatora wzrostu.

Na wielu plantacjach odstąpiono od wykonania odchwaszczania. Konsekwencje tego obserwowane były w trakcie grudniowej lustracji. Szczególnie zauważalne były wszechobecne (nawet na plantacjach odchwaszczonych z chwastów dwuliściennych) samosiewy zbóż. Powszechny problem stanowiły choroby grzybowe. Szczególnie intensywnie rozwijała się na roślinach sucha zgnilizna kapustnych (...)

LUBELSKIE

W województwie lubelskim stan rzepaku ozimego należy uznać za słaby. W trakcie grudniowej lustracji stwierdziliśmy, że większość roślin na plantacjach była w fazie 4-8 liści, z cienką szyjką korzeniową, nieprzekraczającą wymaganych 10 mm średnicy. Istnieje ryzyko, że w przypadku "normalnej" zimy, mogą nie przezimować. Plantacje są zachwaszczone - wynik pominięcia zabiegu odchwaszczania, a także porażone chorobami grzybowymi (...).

DOLNOŚLĄSKIE

Warunki, jakie podyktowała aura w ubiegłym roku, znalazły odbicie na stanie zasiewów rzepaku w tym regionie. Obok plantacji znakomicie wyglądających, ku swojemu zaskoczeniu natrafialiśmy także na słabsze. Podobnie jak w innych województwach, najtrudniejszy był początkowy okres wegetacji, a powodem był niedostatek wody w glebie. Stąd rozciągnięte w czasie wschody i zróżnicowane fazy rozwojowe roślin w obrębie pojedynczej plantacji. Uwagę zwracało masowe występowanie mszyc, zasiedlających spodnią stronę liści (...).

OPOLSKIE

O rzepak w południowej części województwa nie musimy się martwić. Doskonałe warunki glebowo-klimatyczne i rolnicy specjalizujący się w uprawie tego gatunku to gwarancja udanych zasiewów. Odmiennie przedstawia się sytuacja tej rośliny w okolicach chociażby Kluczborka, czyli na północy województwa (...)

 

Cały artykuł dostępny jest zw numerze 1/2016 miesięcznika Farmer

Zamów prenumeratę

×