Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Bogucki: Nie składamy broni ws. umorzenia kar za nadprodukcję mleka

Autor:

Dodano:

Na spotkaniu z przedstawicielami branży mleczarskiej ministerstwo rolnictwa zapowiedziało podjęcie starań o umorzenie kolejnych rat kar na przekroczenie kwot mlecznych

Podczas sympozjum na temat sytuacji na rynku mleka, które miało miejsce 3 lutego w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, podsekretarz stanu Jacek Bogucki zapewniał, że strona polska nadal będzie walczyć o odstąpienie od pobierania kolejnych rat kary za przekroczenie kwot mlecznych.

- My jako Polska zapłaciliśmy 100 proc. kary i 100 proc. tej kary do Unii Europejskiej wpłynęło. Wydaje się na pozór, że nie powinno być problemu, żeby pozwolono nam na to, aby w tak trudnej sytuacji rynkowej, w związku z suszą i spadkiem cen, Unia Europejska wyraziła zgodę, żeby Polska wewnętrznie tą karę wobec rolników umorzyła – mówił Jacek Bogucki.

Takie działania wymagają jednak oficjalnych rozporządzeń unijnych, a takie nie powstaną póki Wspólnota nie zezwoli na wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań.

- Odpowiedź na nasze pierwsze wystąpienie w sprawie odstąpienia od kar zakończyło się niepowodzeniem, ale nie składamy broni, będziemy przedstawiać konkretne propozycje, szukając rozwiązań prawnych, które pozwolą do września uzyskać możliwość, aby nie ściągać kolejnych rat z rolników – zapewnia Bogucki.

Wiceminister podkreślał, że dużych producentów mleka, jak Niemcy czy Holandia, również dotyka kryzys na rynku mleka, w związku z tym jest nadzieja na pojawienie się zrozumienia i wprowadzenie zmian w polityce Unii Europejskiej.

×