Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rzepak najdroższy od miesiąca

Autor:

Dodano:

Majowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF podrożał o 0,5 proc., majowa soja na CBOT wzrosła o 0,3 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie majowym na WCE podniosła się o 0,6 proc.

Wczorajsze notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyły się wzrostem cen i wyznaczeniem nowych lokalnych szczytów notowań. Rzepak na giełdzie w Paryżu jest najdroższy od miesiąca, soja osiągnęła najwyższą cenę od połowy stycznia br., a canola od początku lutego.

Wzrostom cen oleistych sprzyjały notowania ropy. Amerykańska ropa WTI podrożała o 5 proc. do 40 USD/baryłkę, a ropa Brent o 4 proc. do 40,3 USD/baryłkę. Od kilkunastoletnich dołków wyznaczonych w połowie stycznia br. cena wzrosła już o blisko 40 proc.

Rzepak MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,49 proc. (356,50 euro/t- 1532 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,28 proc. (328,67 USD/t- 1274 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,62 proc. (470,20 CAD/t- 1363 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

 

×