Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Minikoparka Kubota KX 019-4 nieoczekiwany sprzymierzeniec rolnika

Autor:

Dodano:

Minikoparka, czyli maszyna znacznie wydajniejsza i wygodniejsza niż "machanie szpadlem", a jednocześnie znacznie tańsza i poręczniejsza od zwykłej koparki. Właśnie taką maszyną jest Kubota KX 019-4, którą japońska firma postanowiła zaprezentować na kieleckim Agrotechu.

Mini ale nie mikro, bowiem w ofercie Kuboty znajdziemy także maszyny jeszcze mniejsze, którymi bez problemu wjedziemy do wnętrza budynków i będziemy mogli je wykorzystać nawet do prac budowlano-remontowych, po stosownym przezbrojeniu narzędzia.

 KX 019-4 to model przeznaczony do bardziej wszechstronnego wykorzystania w obrębie gospodarstwa. Choć w Polsce, takie maszyny nie są aż tak popularne w rolnictwie co w sferze maszyn budowlanych, nie da się nie zauważyć, że popyt na nie stale rośnie a potencjalni użytkownicy zaczynają dostrzegać ich potencjał.

KX 019-4 dane techniczne

 Minikoparka japońskiego producenta, jest oczywiście napędzana silnikiem Kuboty. Trzycylindrowym o zapłonie samoczynnym, chłodzonym cieczą i z racji swojej mocy – 16 KM pozbawionym nowoczesnych systemów oczyszczania spalin co bezpośrednio przekłada się na niskie koszty eksploatacji ze względu na zużycie paliwa czy koszt ewentualnych napraw. A skoro już jesteśmy przy eksploatacji.

 Kubota postarała się aby dostęp do silnika był możliwie najłatwiejszy a użytkownik mógł sam wykonywać podstawowe czynności serwisowe. Dlatego bez trudu i specjalnych procedur wymienimy filtry oleju, powietrza, sprawdzimy stan instalacji elektrycznej, akumulator czy stan pasków. Przekładnia hydrostatyczna oraz pompa do hydrauliki siłowej znajdują się w przedniej części koparki i do nich mamy również łatwy dostęp.

 Bardzo praktycznym elementem w jaki Kubota wyposażyła KX019-4 jest specjalny przycisk zlokalizowany obok wlewu paliwa, po naciśnięciu którego możemy odczytać ile oleju napędowego znajduje się w zbiorniku i kiedy należy zakończyć tankowanie.

 Możliwości KX 019-4

 Mała koparka Kuboty została wyposażona w wysięgnik z ramieniem napędzany trzema siłownikami hydraulicznymi (po jednym na łyżkę, ramię i wysięgnik) a także możliwość obrotu zarówno wysięgnika względem kabiny jak i oczywiście całej maszyny względem gąsiennic. Dodatkowo mamy do dyspozycji mały lemiesz, którym możemy przesuwać grunt. Masa minikoparki gotowej do pracy wynosi 1855 kg.

 KX 019-4 dysponuje 15,9 kN siły kopiącej na łyżce co jest wartością porównywalną z podobnymi maszynami innych producentów. Łyżka jest montowana za pomocą szybkozłącza, które umożliwia także podłączenie innych narzędzi np. młotów hydraulicznych, chwytaków, specjalnych łyżek do oczyszczania rowów melioracyjnych czy skarpowania itp. W tym zakresie Kubota współpracuje z wieloma poddostawcami narzędzi i osprzętu w tym firmami z Polski.

 Dodatkowo, jako że systemy szybkozłączy w tych maszynach są znormalizowane, możemy również dobierać narzędzia wedle uznania u innych nieautoryzowanych dostawców. KX09-4 może kopać na maksymalną głębokość 2580 mm, zaś wysokość unoszenia to 2560 mm.

Ceny modelu 09-4 zaczynają się od około 85-90 tys. zł netto.

×