Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kubota RTV X900 nowy pojazd użytkowy

Autor:

Dodano:

W minionych latach mieliśmy do czynienia z prawdziwym boomem na pojazdy typu ATV czyli popularne quady. Użytkownicy docenili ich możliwości, dzielność w terenie i niskie koszty eksploatacji. Teraz powoli przychodzi czas na ich większych braci – pojazdy użytkowe takie jak nowa Kubota RTV X900.

Póki co wysokie ceny sprzętu rolniczego udzielają się także w segmencie takich pojazdów jak ATV, w związku z czym ceny chociażby prezentowanego modelu Kuboty X900 zaczynają się od około 50-60 tys. zł. Wiele zależy od aktualnej promocji i podejścia konkretnego dealera.

Przejdźmy jednak do samego pojazdu, który w dużych i bardzo dużych gospodarstwach mógłby okazać się całkiem przydatnym pomocnikiem, chociażby za sprawą praktycznej skrzyni o ładowności 620 kg i wymiarach 1465/1030/285 cm, czy wysokiej maksymalnej prędkości jazdy wynoszącej 40 km/h.

Można oczywiście powiedzieć, że nowoczesne ciągniki również bez problemu osiągają takie prędkości, a w zestawie z małą przyczepą będą miały dużo większe możliwości transportowe. No tak, tylko że pojazd taki jak X900 waży niespełna 950 kg i jest napędzany niewielkim silnikiem diesla chłodzonym cieczą, o pojemności 898 cm3 i mocy 21 KM. A to przekłada się na znacznie większą oszczędność paliwa.

W odróżnieniu od zwykłego quada, X900 okaże się znacznie wygodniejszy w użytkowaniu. Nie tylko ze względu na dość wygodne siedziska, przednią szybę czy dach ale także dzięki bezstopniowej skrzyni biegów z możliwością płynnej regulacji prędkości jazdy, która dodatkowo jest wyposażona w trzystopniowy reduktor oraz wyprowadzenie napędu na obie osie z których w tylnej, dodatkowo, możemy zablokować mechanizm różnicowy. Dzięki temu możemy liczyć na równie wysoką dzielność w terenie co w przypadku quada.

Dodatkowym atutem będzie fakt, że napędami i blokadami sterujemy mechanicznie, a więc pojazd nie powinien sprawić większych trudności jeżeli chodzi o eksploatację. W końcu silnik również jest pozbawiony wielu komplikujących go układów znanych chociażby z ciągników. Zaś układ kierowniczy został wyposażony w wydajne hydraulicznie wspomaganie.

Wracając do aspektów natury praktycznej, X900 jest przystosowany do ciągnięcia lekkich przyczep o masie całkowitej do 1000 kg, całkiem nieźle jak na pojazd który jest lżejszy.

Pozostaje ostatnie, najważniejsze pytanie, czy inwestycja w taki pojazd będzie opłacalna? I aby odpowiedzieć na to pytanie, należałoby zastanowić się, czy w naszym konkretnym gospodarstwie znalazłaby się praca dla takiego pojazdu.

Zobacz Test Famera podobnego pojazdu - John Deere Gator

×