Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jedynie kukurydza na MATIF podrożała

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie majowym spadła o 0,5 proc., natomiast na CBOT seria majowa potaniała o 0,8 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt czerwcowy) podniosła się o 0,2 proc., a w Chicago (maj) spadła o 0,4 proc.

Wczorajsze sesje na światowych giełdach przyniosły spadki cen większości notowanych kontraktów zbożowych. Wyjątkiem była kukurydza notowana na paryskiej giełdzie, która minimalnie podrożała. Środowe zniżki cen zbóż wpisały się w ogólną tendencję panującą na światowych rynkach surowców w tym dniu. Traciły na wartości ropa (3,2 proc. i 4 proc.-odpowiednio Brent i WTI, miedź- 2 proc., złoto- 2,6 proc. Szczególnie wrażliwa na zmiany cen ropy jest amerykańska kukurydza, której znaczna część przerabiana jest na bioetanol.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena spadła o 0,48 proc. (155,00 euro/t- 659 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena spadła o 0,80 proc. (170,12 USD/t- 647 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 0,16 proc. (154,00 euro/t- 655 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena spadła o 0,41 proc. (145,07 USD/t- 551 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

×