Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Choroby dróg rodnych pogarszają wyniki rozrodu

Autor:

Dodano:

Wpływ na obniżenie wyników rozrodu w stadzie krów mlecznych mogą mieć liczne czynniki. Jedną z najbardziej istotnych grup są wszelkiego rodzaju schorzenia dróg rodnych takie jak: metritis, ropomacicze oraz zatrzymanie błon płodowych.

Problemy z rozrodem często objawiają się jako brak wystąpienia rui w pierwszych tygodniach po wycieleniu. Opóźnienie wystąpienia pierwszej owulacji może być spowodowane wystąpieniem ciałka żółtego przetrwałego. Jest ono następstwem zbyt niskiego poziomu sekrecji prostaglandyny F2α przez macicę. Może to być wywołane takimi schorzeniami tego organu, jak np. metritis lub ropomacicze.

Często problemy z drogami rodnymi zaczynają się od zatrzymania błon płodowych. Jeśli na 12 godzin po wyparciu płodu, łożysko nadal nie zostało wydalone mamy do czynienia ze stanem patologicznym. Błony muszą zostać umiejętnie usunięte z dróg rodnych, a samica powinna być objęta szczególnym nadzorem.

Choroby poporodowe występują najczęściej u krów z trudnym przebiegiem porodu oraz samic o osłabionej odporności. Wpływ na ich występowanie ma również żywienie oraz warunki środowiskowe i zoohigieniczne.

Aby w stadzie wysokowydajnych krów utrzymać dobre wyniki rozrodu niezbędna jest współpraca z lekarzem weterynarii wyspecjalizowanym w zagadnieniach rozrodu bydła. Eksperci zalecają aby w myśl zasady, mówiącej że lepiej zapobiegać niż leczyć, każda krowa powinna być badana przez lekarza weterynarii przynajmniej 2 razy w roku. Pierwszy raz ok. 6 tygodni po porodzie oraz po wtóry ok. 10 tygodni po inseminacji.

Szczególną uwagę należy zwrócić na krowy, które mają ropny wyciek z pochwy o nieprzyjemnym zapachu, nie wykazują objawów rujowych 2-3 miesiące po porodzie, a także zatrzymały łożysko po wycieleniu.  

×