Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Na Kujawach słabe rzepaki nadal likwidowane

Autor:

Dodano:

Los wielu plantacji rzepaczanych na Kujawach jest w dalszym ciągu niepewny. Na początku wegetacji rolnicy dawali im szanse, ale po ponad miesięcznej obserwacji nadal zapadają decyzje o ich likwidacji. W ich miejsce rolnicy planują siać najczęściej kukurydze.

Część pozostawionych rzepaków na Kujawach słabnie. Wyraźnie o sobie dają znać mrozowe uszkodzenia. Pomimo aplikowania już 2 dawek nawozów azotowych, często także zastosowania różnorakich odżywek, rośliny powoli się regenerują, a wygląd ich daleko odbiega od wzorcowego.

Rośliny z przemarzniętym stożkiem wzrostu odbijają tworząc charakterystyczny krzaczasty pokrój. Uszkodzony przez mróz i śmietkę kapuścianą system korzeniowy jest niewydolny, bardzo słabo ma rozwiniętą strefę włośnikową. Taki korzeń ma problemy z pobieraniem wody i składników pokarmowych. Nie wykorzystuje odpowiednio aplikowanych nawozów mineralnych. Rośliny  są słabe, skąpo ulistnione, niskie. 

Obecnie rzepak jest w fazie zielonego pąka, a już na niego intensywnie nalatują szkodniki. Słodyszek od ponad tygodnia jest w tym regionie powyżej progu szkodliwości i masowo podgryza pąki kwiatowe.

Niska wyjściowa obsada oraz wizualna słaba kondycja części pozostawionych na Kujawach plantacji zmusza rolników do podjęcia ostatecznej decyzji o ich likwidacji. Deklarują, że w ich miejsce zostanie zasiana kukurydza. Część rolników zwłaszcza z rejonów, gdzie spadło ostatnio troche deszczu, daje rzepakowi ostatnią szanse do przyszłego tygodnia. Jeśli ich stan się nie poprawi również i one pójdą pod pług.

Dołącz do dyskusji na Forum farmer.pl. Zabierz głos w temacie: Stan ozimin

 

×