Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wielka Brytania: Spada cena gruntów rolnych

Autor:

Dodano:

W Wielkiej Brytanii odnotowano pierwszy od 13 lat spadek wartości gruntów rolnych. Jak prognozują eksperci, tendencja spadkowa na Wyspach utrzyma się przez najbliższe lata. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, jak bardzo wartość brytyjskich gruntów odbiega od polskich standardów.

Jak donosi firma Knight Frank, pod koniec ubiegłego roku średnia cena za grunty rolne w Wielkiej Brytanii spadła o 1,7 procent. Teraz za hektar, w przeliczeniu na złotówki, trzeba zapłacić około 110 tys. zł. Eksperci prognozują, że w najbliższych latach wartość gruntów na Wyspach będzie stale spadała. W tym o 4,5 proc., w kolejnym roku o 3,8 a w 2018 roku - 1,7 proc.

Powodem obecnej sytuacji jest spadek cen płodów rolnych. Wielu przedsiębiorców rolnych egzystuje na granicy rentowności, przez co ruch w sprzedaży gruntów jest znikomy. Na obecną sytuację wpłynęło również widmo Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tak jak i w innych krajach członkowskich, rolnicy są największymi beneficjentami UE. Ewentualne wyjście doprowadziłoby do jeszcze większej zapaści w rolnictwie, a w efekcie do dalszego spadku wartości  gruntów. Jak wyliczono, wyjście z Unii Europejskiej oznaczałoby straty w brytyjskim sektorze rolnym wynoszące 330 milionów funtów rocznie.  

Pewne jest, że spadek cen gruntów wystąpi bez względu na wynik referendum, jednak ewentualne wyjście z Unii wpłynie na jego wysokość. Firma Knight Frank podaje, że wartość gruntów rolnych na Wyspach wzrosła 50-krotnie w ostatnim półwieczu.

×