Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowa generacja pras KUHN VB 2200 oraz FB 3100

Autor:

Dodano:

Nowością w ofercie francuskiego producenta maszyn rolniczych Kuhn są prasy zmiennokomorowe VB 2200, które są następcą serii VB 2100. Zmiany w konstrukcji nie ominęły także pras stałokomorowych walcowych serii FB.

Nowa seria pras VB 2200 składa się z modeli: VB 2260, VB 2290, które są bezpośrednim następcą wersji z poprzedniej generacji, a także nowych modeli: VB 2255, VB 2285, VB 2265 oraz VB2295. Wymienione wersje różnią się między sobą komfortem obsługi, a dokładnie sposobem sterowania: przez prosty sterownik AT10 lub terminal VT50 lub CCI200 kompatybilny z systemem ISOBUS (standard dla modeli VB 2260, VB 2290, VB 2265 oraz VB 2295).

Kolejną różnicą pomiędzy wymienionymi modelami jest system podawania zbieranego materiału do komory prasowania. Prasy mogą być wyposażone w podbieracz OptiFlow o szerokości 2.1 m (uchylna podłoga w opcji), wersje z rotorem podającym OptiFeed lub rotor OptiCut z 14 lub 23 nożami zabezpieczonymi indywidualnie sprężynowo.

Rotor oraz blachy rotora - w przeciwieństwie do poprzedniej generacji - są wykonane ze stali Hardox, co przedłuża okres eksploatacji maszyny. Usunięcie zatoru w podbieraczu umożliwia system uchylnej podłogi, a w skrajnych przypadkach zapchania jest możliwość rozłączenia napędu rotora (umożliwia owiniecie a następnie wyrzut beli z komory prasowania).  

Komora prasowania składa się z 3 walców oraz 5 pasów, co umożliwia formowanie beli w zależności od danego modelu o średnicy 80-160 lub 80-185 cm oraz standardowej szerokości 120 cm. Sprawdzony system Progressive Density zwiększa nacisk pasów na prasowany materiał wraz ze wzrostem średnicy beli, co przyczynia się do lepszego zabezpieczenia beli przez warunkami atmosferycznymi.  

W prasach stałokomorowych FB 3130 oraz FB 3135 główne zmiany dotyczą komory prasowania, która obecnie składa się z 18 walców (w poprzedniej generacji 14 walców) wykonanych ze stali wzmacnianej. Zastosowanie łożysk dwurzędowych oraz wzmocnionych napędów umożliwia uzyskanie większego zgniotu beli zwłaszcza podczas zbioru podsuszonej trawy z przeznaczeniem na sianokiszonkę.

Kolejną różnicą w stosunku do poprzednika jest zastosowany inny napinacz oraz hamulec bezstopniowy siatki. Podbieracz w modelach FB jest identyczny jak w serii VB dostępny w wersji z rotorem podającym OptiFeed lub rotorem tnącym OptiCut.  

W ofercie Kuhn są dostępne także prasoowijarki VBP lub FBP, które konstrukcyjnie bazują na modelach wyżej opisanych. 

×