Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Żniwne nowości włoskiego giganta

Autor:

Dodano:

New Holland wprowadza sporo zmian w ofercie maszyn żniwnych na nadchodzący sezon. Wśród kombajnów zbożowych modele CX7000 i CX8000 Elevation zostaną zastąpione przez nową generację CX7 i CX8. Mniejsza seria TC została poszerzona o nowy model TC 5.90 HillSide przeznaczony do pracy na terenach górzystych. Modernizacje w wyposażeniu nie ominęły pras zwijających Rollbelt i kostkujących wielkogabarytowych Bigballer.

Najważniejszą nowością wśród żółto-niebieskich kombajnów jest wprowadzenie III generacji serii CX 7 i 8 składającej się z modeli: 7.80, 7.90 (5 klawiszy) oraz 8.70, 8.80, 8.90 (6 klawiszy) oraz nowego modelu CX8.85 o mocy maksymalnej 449 KM. Nowe, prostsze oznaczenia nawiązują do symboli wzorem serii TC i CR. Przykładowo model CX7080 nosi teraz oznaczenie CX7.80. Pierwsza liczba: "7" lub "8" informuje o liczbie klawiszy - odpowiednio 5 lub 6. Oznaczenie po kropce świadczy o pozycji w danej gamie, przede wszystkim pod względem mocy silnika.

W nowej serii kombajnów już z zewnątrz uwagę zwraca duża kabina Harvest Suite Ultra zapożyczona z modeli o omłocie rotorowym z rodziny CR. Obok podstawowego monitora IntelView IV informującego o parametrach i ustawieniach kombajnu może być zamontowany drugi wyświetlacz służący do monitorowania i sterowania prowadzeniem równoległym oraz wyświetlania obrazu z kamer.

Kolejne zmiany obejmują zespół żniwny. Konstrukcja podajnika pochyłego została wzmocniona, dzięki czemu dwa największe modele CX8.85 i CX8.90 mogą współpracować nawet z 12,5-merowym hederem z wysuwaną podłogą Varifeed. Automatyczne poziomowanie poprzeczne przyrządu żniwnego odbywa się za pomocą siłowników sterujących ruchomą ramką na czole podajnika pochyłego. Nowością w zespole separującym jest zastosowanie klepiska typu segmentowego, co ułatwia przystosowanie kombajnu do zbioru poszczególnych gatunków roślin w krótszym czasie bez potrzeby demontażu podajnika pochyłego. Pozostałe parametry zespołu omłotowego nie uległy zmianie.

Producent zapewnia, że w stosunku do poprzednich wersji kombajnów w nowych maszynach wydajność czyszczenia ziarna wzrosła nawet do 20 proc. (bez zmiany powierzchni kosza sitowego). Do wzrostu wydajności ma się przyczynić m.in. system Opti-clean znany z modeli CR. Jego działanie polega na zmieniającej się wysokości kaskady pomiędzy podsiewaczem a sitem w trakcie każdego suwu. Jednocześnie w miarę wzrostu odległości między podsiewaczem a sitem wzrasta objętość powietrza czyszczącego podawanego przez wentylator. Podsiewacz oprócz ruchu posuwisto-zwrotnego wykonuje ruch podbijający, który ma za zadanie segregować frakcje lżejsze od cięższych (ziarno przemieszcza się w dolnej części podsiewacza). Straty ziarna na sitach podczas jazdy na pochyłościach ogranicza system poziomowania podsiewacza oraz kosza sitowego. Separację pozostałości ziaren w kłosie wspomaga system zmiennych prędkości klawiszy Opti-Speed dopasowujący się do pochylenia kombajnu (podczas zjazdu z góry prędkość wytrząsacza klawiszowego wzrasta) i rodzaju zbieranej rośliny. Zbiornik ziarna w dwóch flagowych modelach został zwiększony z 11500 do 12500 l, a opróżnianie zbiornika we wszystkich kombajnach CX 7 i 8 trwa krócej niż 2 minuty dzięki prędkości wyładunku 125 l/s.

Jednostka napędowa FPT Cursor 9 o pojemności 8,7 l spełnia normy emisji spalin Stage 4B przez zastosowanie katalizatorów DOC, SCR i dodatkowego katalizatora neutralizującego amoniak CUC. Zużycie płynu Adblue wynosi 6-8 proc. w stosunku do paliwa, a ostateczna wartość będzie zależna od wilgotności powietrza. Co ciekawe, jeśli chodzi o układ jezdny, to kombajny CX mogą być wyposażone również w gąsienice SmartTrax o raz tylną oś napędową.

NA GÓRSKIE ŻNIWA

Do pracy na terenach górzystych New Holland przedstawił kombajn TC5.90 Hillside samopoziomującym podwoziem umożliwiającym pracę nawet na 30-stopniowych skłonach. Układ jezdny z czujnikiem żyroskopowym automatycznie lub przez manualne sterowanie z kabiny operatora dopasowuje się do nierówności terenu, poziomując maszynę. Podnoszenie danej strony maszyny umożliwia układ siłowników zamontowanych na obu osiach kombajnu. Na czas transportu układ poziomowania można zablokować mechanicznie. W układ poziomowania może być wyposażony także kosz sitowy, co zwiększa wydajność przesiewania przy ograniczonych stratach ziarna. Do pracy w ciężkich warunkach terenowych producent udostępnił opcję napędu tylnej osi. Zwiększyła się także pojemność zbiornika - z 5200 l do 6400 l.

Wersja TC HillSide otrzymała też nową stylistykę zewnętrzną i kabinę Harvest Suite z monitorem InfoView II, przez co upodobniła się wyglądem do konwencjonalnych modeli TC. Jednostkę napędową kombajnu stanowi silnik Iveco NEF o pojemności 6,8 l i mocy maksymalnej 258 KM. Producent przewiduje, że głównym odbiorcą wersji HillSide będzie rynek włoski, gdzie na terenach górzystych uprawia się wysokiej jakości pszenicę. Warto dodać, że model TC z samopoziomującym podwoziem jest produkowany w fabryce NH w Płocku.

ZMIANY W PRASACH

W prasach zwijających zmiennokomorowych serii Rollbelt wprowadzono możliwość regulacji zgniotu beli oraz miękkiego rdzenia przez monitor umieszczony w kabinie ciągnika. Bele o maksymalnej średnicy 150 cm (Roll-Belt 150) lub 180 cm (Roll-Belt 180) są formowane w komorze z 4 pasami i 4 walcami. Podbieracz o napędzie krzywkowym jest dostępny w dwóch szerokościach: 2 lub 2,3 m. W szerszej opcji znajduje się 5 rzędów palców przymocowanych do belki za pomocą gumowego tworzywa, co niewątpliwie jest wyróżnikiem żółto-niebieskich pras na tle konkurencji. Rozwiązanie ma na celu zwiększenie trwałości podbieracza podczas zbioru siana lub pracy na zakamienionym polu.

Nowym rozwiązaniem w prasach kostkujących wielkogabarytowych Bigballer jest system Isobus trzeciej generacji umożliwiający sterowanie prędkością ciągnika w zależności od aktualnego obciążenia prasy. Zastosowanie hydraulicznej podpory ułatwia agregowanie maszyny z ciągnikiem. Podbieracze do pras Bigballer montowanych w belgijskim Zedelgem są dostarczane z fabryki w Płocku.

 

Artykuł ukazał się w kwietniowym numerze miesięcznika "Farmer"

Zamów prenumeratę

×