Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ziemi na kredyt csk nie kupisz

Autor:

Dodano:

Nie ma kredytów z częściową spłatą kapitału. I nie będzie, aż do wprowadzenia zmiany zasad ich udzielania.

ARiMR na swojej stronie internetowej informuje o kredytach preferencyjnych z częściową spłatą kapitału.

Podobną informację można wyszukać na stronie internetowej MRiRW, które podaje nawet, w których bankach można uzyskać taki kredyt.

Tymczasem rolnik mówi nam, że wychodził już ścieżkę do banku, ale kredytu z częściową spłatą kapitału nie ma – i nikt go nawet nie obiecuje. A czas nagli, zasady sprzedaży ziemi zmienią się lada dzień.

- Czy są dostępne kredyty inwestycyjne z częściową spłatą kapitału? – zapytaliśmy zatem w ARiMR. - Ile takich kredytów udzielono w tym roku? Które banki ich udzielają? Mamy sygnały od rolników, że brak pieniędzy na te kredyty. Czy to możliwe? Czy którykolwiek bank sygnalizował niemożność udzielania takich kredytów z powodu braku pieniędzy?

Ale jak się okazuje – problem wcale nie leży w braku pieniędzy.

„Aktualnie w MRiRW trwają prace związane z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r., efektem których może być modyfikacja warunków udzielania kredytów z linii MRcsk – dowiadujemy się w ARiMR. - Informacje o zakresie zmian będą dostępne po zatwierdzeniu nowych przepisów prawa. W związku z tym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie wyraził jeszcze zgody na uruchomienie w 2016 r. kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia MRcsk)."

Dobrze byłoby zatem nie wprowadzać rolników (a i nierolników) w błąd, prezentując linię kredytową csk jako dostępną. 

 

×