Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Będzie opublikowany raport dotyczący rozmów TTIP

Autor:

Dodano:

Końcowa wersja porozumienia ma powstać do końca roku, tymczasem zostanie opublikowany raport o postępie rozmów o wolnym handlu między UE i USA.

Jak informuje FAMMU/FAPA, w odpowiedzi na liczne krytyczne zarzuty co do braku przejrzystości prowadzonych negocjacji w ramach TTIP, unijna komisarz ds. handlu Cecylia Malmstrom zapowiedziała publikację 10-stronicowego raportu, przedstawiającego stan rozmów w poszczególnych obszarach, takich jak: dostęp do rynków rolnych, instrumenty sanitarne i fitosanitarne, itp. Raport ma być podsumowaniem dotychczasowych negocjacji.

Unijna komisarz zapewniła, że w wielu obszarach porozumienia dokonywane są znaczne postępy. Strony wymieniły swoje oferty dotyczące dostępu do rynku dla 97% pozycji uwzględnionych w taryfie celnej. Pozostałe 3% dotyczy produktów wrażliwych i rozmowy na ich temat jeszcze się nie rozpoczęły.

Poza tym Unia udostępniła szereg propozycji, które pojawiły się w ramach negocjacji obszaru rolnictwa pod koniec marca br. Ujawniono, iż Unia opracowała listę ponad 200 produktów o chronionym pochodzeniu, dla których chciałaby uzyskać ochronę w ramach porozumienia.

×