Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Fiber Feed – włókno inne niż wszystkie

Autor:

Dodano:

Włókno pokarmowe pełni w żywieniu świń bardzo ważną rolę. Optymalny poziom tego składnika jest szczególnie ważny w mieszankach paszowych dla loch karmiących i prośnych.

Włókno pokarmowe przeciwdziała wystąpieniu zaparć, a w przypadku loch w fazie niskiej ciąży pozwala skomponować mieszankę paszową o odpowiednio niskim poziomie energii. Tradycyjne źródła włókna, takie jak otręby czy ziarno owsa mają jednak swoje wady. Otręby często porażone są mikotoksynami, których obecność w paszy może odbić się negatywnie na kondycji loch, jak i wynikach rozrodu. W przypadku owsa występują zaś problemy z jego rozdrabnianiem – duży udział twardej łuski sprawia, że śrutowanie tego surowca jest bardzo energochłonne.

Alternatywą dla tradycyjnych źródeł włókna, są obecne na rynku już od wielu lat koncentraty włókna ligninowego. Jednak i one mają swoje wady – mogą bowiem negatywnie wpływać na ilość pobranej przez świnie paszy. 

Nowością na rynku jest Fiber Feed, opracowany przez specjalistów firmy De Heus koncentrat włókna. Dzięki specjalnie opracowanej formule Nutricell, dodatek Fiber Feed pozytywnie wpływa na mikroflorę przewodu pokarmowego, zapewnia optymalne trawienie składników odżywczych i daje zwierzętom uczucie sytości, nie powodując przy tym spadku pobrania paszy. Fiber Feed umożliwia również płynne i bezproblemowe przejście pomiędzy żywieniem mieszanką typu LP a LK.

Udział Fiber Feed w składzie mieszanki jest zależny od tego, ile włókna dostarczamy wraz z pozostałymi składnikami. 1 proc. koncentratu w składzie paszy zwiększa poziom włókna o w paszy o 0,24 proc.

 

×