Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Handel przejmie produkcję spożywczą?

Autor:

Dodano:

Sieci handlowe w roli producentów? A może większy import żywności pomoże handlowcom „wyjść na swoje” po zapowiadanych zmianach podatkowych?

- Spodziewamy się dużych zmian strukturalnych na rynku – zadeklarowała Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji,  podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, odbywającego się od 18 do 20 maja w Katowicach.

Jak mówiła, w handlu jest duża presja na integrację i konsolidację pionową i poziomą.

- Sieci rozważają również docelowo budowę nawet własnych baz produkcyjnych, tak aby uniknąć kosztów. Możemy spodziewać się na pewno rozwoju sieci franczyzowych. Nie wiem, czy państwo wiecie, ale dzisiaj największym zagrożeniem dla polskich niedużych sklepów nie są duże sieci, tylko ich odpowiednicy w sieciach franczyzowych bardzo mocno zintegrowanych w hurcie. W związku z powyższym mówienie, że to właśnie zagraniczne koncerny wykańczają polskie sieci czy też polskie małe sklepy nie jest prawdą. Zdajemy sobie sprawę również, że duże firmy produkcyjne mogą znajdować również rozwiązania poprzez tworzenie własnych sieci dystrybucyjnych – i to będzie taki proces w dwie strony.

Dziś trudno przewidzieć, jakie konsolidacje nastąpią. Zmiany prawne dotyczące handlowców są dopiero zapowiadane, ale nie są jeszcze sprecyzowane.

- Wydaje mi się, że ten proces będzie w tej samej mierze dotykał nas jako handlowców, jak i przetwórców – stwierdziła Renata Juszkiewicz. Zapowiedziała też możliwość szerszego korzystania z importu, jeśli sieci nie będą mogły inaczej odpowiedzieć na presję cenową:

- My jako sieci zagraniczne eksportujemy na poziomie 10 mld złotych. Jeżeli będzie konieczność taka, zwiększymy ten eksport. I uwaga: może też się stać inna rzecz. Jeżeli nie będziemy mogli odpowiedzieć na presję cenową produktami polskimi, możemy też sięgać po importowane produkty. Mamy rynek jednolity. Możemy tę lukę uzupełniać.  Polska jest ewenementem na skalę światową i europejską. W handlujących sieciach 80 procent żywności to jest nasza polska żywność. Jesteśmy wręcz wskazywani jako kraj, który jest jedyny w tym rodzaju. Wydaje się więc, że tutaj jest duże zagrożenie po obu stronach i będzie się dużo działo właśnie w tych konsolidacjach pionowych i poziomych.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Rolnictwa zapowiada zmiany prawne, mające pomóc w odbudowaniu właściwych relacji pomiędzy rolnikiem, przetwórstwem, a handlem.

Więcej: Bogucki: W rolnictwie nie ma pełnego wolnego rynku

 

×