Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Stonka składa jaja – wkrótce pojawią się żarłoczne larwy

Autor:

Dodano:

Nadszedł czas intensywnej walki ze stonką ziemniaczaną. Obecnie chrząszcze wiosenne składają jaja. Oznacza to, że wkrótce pojawią się żarłoczne larwy, które razem z osobnikami dorosłymi mogą doprowadzić do całkowitego gołożeru zaatakowanych roślin. Na skutek żerowania stonki straty w plonie dochodzić mogą nawet do 50 proc.

Stonka ziemniaczana obecnie składa jaja. Jedna samica od czerwca do połowy sierpnia może złożyć od 500 do 3000 jaj. Składa je po kilkadziesiąt w złożu, zawsze po spodniej stronie liści. Jaja są owalne, barwy od jasnożółtej do jasnopomarańczowej, o wymiarach 1,8x0,8 mm.

Larwy żerują od dwóch tygodni do miesiąca. W tym czasie przechodzą cztery wylinki (L1-L4). Przepoczwarczają się w glebie i najczęściej w sierpniu pojawiają się osobniki dorosłe, które dają początek drugiemu pokoleniu. W lata suche i ciepłe może pojawiać się trzecie pokolenie stonki.

W celu ochrony ziemniaków najczęściej stonkę zwalcza się w 3 terminach.:
• wiosną po intensywnych nalotach zimujących chrząszczy (część rolników jest już po zastosowaniu pierwszego oprysku). Progiem jest 1-2 chrząszcze na 1m²;
• w czasie pojawienia się larw najlepiej w stadium L2-L3 (przed zejściem larw pod powierzchnie gleby na przepoczwarczenie), (10 złóż jaj na 10 roślinach oraz 15 larw stonki na 1 roślinie);
• w czasie intensywnych nalotów chrząszczy letnich.

W zwalczaniu stonki, w celu ograniczenia zjawiska odporności należy stosować przemienne substancje aktywne. Z tymże należy pamiętać, że powyżej 18-20 °C lepiej decydować się na insektycydy z grupy fosforoorganicznych (obecnie mamy do dyspozycji tylko preparaty, które są mieszaninami związków fosforoorganicznych (chloropiryfos) z pyretroidami (beta-cyflutryna,cypermetryna). Pojedyncze pyretroidy stosujemy poniżej 20°C (deltametryna, zeta-cypermetryna, beta-cyflutryna, cypermetryna, lamda-cyhalotryna). Bez względu na temperaturę możemy stosować preparaty neonikotynoidowe (np. acetamipiryd, tiametoksam czy chlotianidyna).

 

×