Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Soja najdroższa od blisko 2 lat

Autor:

Dodano:

Sierpniowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF potaniał o 0,1 proc., lipcowa soja na CBOT wzrosła 0,6 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie lipcowym na WCE obniżyła się o 0,5 proc.

Piątkowe notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyły się w większości spadkiem cen. Wyjątkiem była amerykańska soja, która na zakończenie tygodnia podrożała o 0,6 proc. do blisko 400 USD/t i była najdroższa od 12 września 2014 r. Przez ostatni tydzień jej notowania wzrosły o 1,1 proc., a od rozpoczęcia obecnej fali wzrostowej (1 marca br.) podrożała już prawie 28 proc. Notowania soi na amerykańskim rynku „ciągnie” w górę od kilkunastu tygodni drożejąca ropa naftowa i oczekiwane mniejsze zbiory w Ameryce Południowej (głównie w Argentynie).

W ubiegłym tygodniu podrożał również o 1,1 proc. do 374 euro/t europejski rzepak notowany na MATIF. Najbliższy kontrakt z dostawą w sierpniu wyznaczył w czwartek nowy szczyt notowań (374,25 euro/t), ale na wykresie kontynuacyjnym do ostatniego szczytu (wyznaczonego przez serię kwietniową kontraktu) brakuje jeszcze 6 euro/t. Od dołka notowań wyznaczonego 2 marca br. cena rzepaku wzrosła o 9 proc.

Ostatni tydzień nie był łaskawy dla notowań kanadyjskiej canoli. Jej cena spadła o 2,5 proc., ale od minimum wyznaczonego 1 marca br. jest wyższa o 15 proc.

Rzepak MATIF, kontrakt sierpniowy - cena spadła o 0,07 proc. (374,00 euro/t- 1648 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,63 proc. (399,21 USD/t- 1573 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy - cena spadła o 0,54 proc. (512,80 CAD/t- 1550 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

×