Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wnioski o rekompensatę za rezygnację z chowu świń do 15 września

Autor:

Dodano:

Jak informuje ARiMR, do 15 września rolnicy ze strefy zagrożonej występowaniem ASF, mogą składać wnioski o przyznanie rekompensat w zamian ze rezygnację z chowu trzody.

Jak czytamy w komunikacie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do 15 września, rolnicy ze strefy zagrożonej występowaniem ASF, mogą składać wnioski o rekompensaty w zamian za rezygnację z utrzymywania świń. Dotyczy to rolników, którzy do dnia 10 lipca bieżącego roku nie będą w stanie spełnić wymogów programu bioasekuracji. W takim przypadku do 10 lipca rolnicy ci, powinni złożyć w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym stosowne oświadczenia. Po przeprowadzeniu kontroli, powiatowy lekarz weterynarii wyda decyzję o zabiciu lub poddaniu ubojowi zwierząt, oraz o zakazie utrzymywania w gospodarstwie świń do końća 2018 roku. W zamian, rolnikowi przysługuje odszkodowanie za zabite zwierzęta, oraz rekompensata za nieprzerwane nieutrzymywanie świń na terenie gospodarstwa.

W przypadku rolników którzy nie złożą wspomnianego oświadczenia, a do dnia 10 lipca ich gospodarstwa nie spełnią wymogów programu bioasekuracji, powiatowy lekarz weterynarii może wydać decyzję o likwidacji stada bez możliwości ubiegania się o rekompensatę za nieprzerwane nieutrzymywanie świń. Rolnikom takim będzie jedynie przysługiwało prawo do otrzymania odszkodowania za zabite zwierzęta.

Rekompensaty dla rolników rezygnujących z chowu świń są jednym z elementów programu bioasekuracji, który wszedł w życie na początku kwietnia minionego roku. Skorzystać z nich mogą rolnicy z terenu powiatu augustowskiego (gmina Lipsk), białostockiego (gminy Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków, Michałowo i Zabłudów), sokólskiego (gminy Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo), oraz  hajnowskiego (gminy Białowieża, Czyże, Hajnówka, Narew i Narewka), którzy nie są w stanie dostosować swoich gospodarstw do wymogów programu bioasekuracji.

Jak informuje ARiMR, w 2015 roku z rekompensat skorzystało 239 posiadaczy zwierząt:
„W 2015r. w ramach programu rekompensat za nieprzerwane nieutrzymywanie w gospodarstwie zwierząt z gatunku świnia (sus scrofa) objętych programem bioasekuracji ARiMR wypłaciła I transzę rekompensat w wysokości 758.700,00  zł.” – czytamy w komunikacie Agencji.

Najwyższa przyznana płatność wyniosła 76 tys. zł i dotyczyła gospodarstwa w którym średnia roczna liczba świń utrzymywanych w 2014 roku wyniosła 760 sztuk.

Więcej informacji na temat występowania ASF na terenie naszego kraju będzie można zdobyć podczas II edycji konferencji Nowoczesna Produkcja - Świnie, która odbędzie się już 14 czerwca w Licheniu Starym. Zarejestruj się już dziś!

×