Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowy szczyt ceny kukurydzy

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie wrześniowym wzrosła o 0,9 proc., natomiast na CBOT seria lipcowa podrożała o 2,4 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt czerwcowy) obniżyła się o 0,6 proc., a w Chicago (lipiec) wzrosła o 0,7 proc.

Miniony tydzień na światowym rynku zbóż upłynął pod dyktando kupujących. Szczególnie mocno w drugiej części tygodnia drożała amerykańska pszenica, która w sumie przez cztery sesje notowań (poniedziałek dzień wolny) zyskała 3,3 proc. Pszenica na Matif podrożała w tym czasie o 1,3 proc., ale wystarczyło to do wyznaczenia nowego lokalnego szczytu notowań w obecnej fali wzrostowej. Jej cena jest najwyższa od pierwszej dekady stycznia br.

Kolejny tydzień drożała również kukurydza. Na giełdzie w Paryżu cena podniosła się o 2,3 proc., osiągając w czwartek najwyższą wartość od sierpnia 2015 r. Tym razem mniej zyskała kukurydza amerykańska – 1,3 proc., ale i w tym przypadku notowania wyznaczyły nowy szczyt, a cena jest najwyższa od lipca ub.r.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,89 proc. (169,25 euro/t- 743 zł/t).
Wykres 1


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,42 proc. (182,71 USD/t- 720 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 0,57 proc. (175,25 euro/t- 770 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,72 proc. (164,66 USD/t- 648 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

×