Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Odszkodowania od myśliwych receptą na ASF?

Autor:

Dodano:

Jak informuje KZP-PTCh, Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie” poszukuje prawnej możliwości dochodzenia zwiększenia odszkodowań za straty wyrządzone przez dziki. Ma to skłonić myśliwych do większej redukcji ich populacji.  

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentow Trzody Chlewnej, Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie” poszukuje prawnej możliwości, aby odszkodowania za straty w uprawach wyrządzone przez dziki dotyczyły nie tylko kosztów materiału siewnego i siewu, ale również spodziewanego plonu. Wysokie odszkodowania za zniszczone uprawy mogą się przyczynić do redukcji populacji dzików. W oświadczeniu stowarzyszenia można przeczytać między innymi:

” Sprawą zajmie się współpracujący ze Stowarzyszeniem prawnik. Każdy będzie mógł się do niego zwrócić w przypadku wystąpienia istotnych szkód. Chodzi o uświadomienie rolników poprzez np. artykuły prasowe, ogłoszenia i inne działania, że nie muszą się godzić z jałmużną proponowaną im niejednokrotnie przez myśliwych. Myśliwi twierdzą oficjalnie, że zwierzyna jest własnością państwa, a oni mają tylko przywilej (nie obowiązek) polowania. Otóż nie. Wstępując w szeregi braci łowieckiej mają obowiązek dostosowania populacji dzikiej zwierzyny do wielkości bazy pokarmowej w miejscu naturalnego występowania zwierząt, czyli w przypadku dzików - w lesie. Jeżeli dzik nie trzyma się lasu to znaczy, że myśliwi nie dostosowali wielkości populacji do naturalnej bazy pokarmowej.”

W komunikacie stowarzyszenia czytamy również, że wysokie odszkodowania mogą przyczynić się do redukcji populacji dzików, a co za tym idzie ograniczenia ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się ASF na terenie Polski. W interesie krajowego rolnictwa jest zatem rozszerzenie działań na terenie całego kraju.

 

×