Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Francuscy producenci za zmianami w unijnym sektorze mleka

Autor:

Dodano:

Francuska Krajowa Federacja Producentów Mleka chce zjednoczyć producentów z innych krajów Unii we wspólnej walce o wprowadzenie zmian na rynku mleka, mogących przeciwdziałać kryzysowi.

Jak podaje forum-mleczarskie.org, FNPL (francuska Krajowa Federacja Producentów Mleka) wystosowała manifest na rzecz stworzenia polityki mlecznej stabilizującej rynek, zarządzającej nim oraz wprowadzającej innowacje w sektorze mlecznym.

FNPL zwraca się przede wszystkim do członków Copa Cogeca. spodziewając się, że działacze organizacji, poprą manifest co pozwoli na wywarcie skutecznego nacisku na Komisję Europejską. Pismo neguje dotychczasowe działania prowadzone w celu poprawy sytuacji na rynku mleka.

- Federacja twierdzi, że zaproponowany niedawno przez KE instrument dobrowolnej regulacji produkcji mleka okazał się nieskuteczny i świadczy o porażce KE w kwestii opracowania instrumentów antykryzysowych – czytamy w oświadczeniu.

W UE nie ma jednomyślności

Francuska Krajowa Federacja Producentów Mleka chce zjednoczyć wokół manifestu jak największą liczbę europejskich producentów mleka. Jak podaje FNPL, członkowie Copa z Belgii, Włoch, Rumunii i Finlandii chcą już teraz podpisać się pod postulatami. Kolejnym krokiem jest zdobycie przychylności producentów z Niemiec i Irlandii, lecz w tej chwili nie ma żadnych sygnałów z ich strony. Problem może stanowić uzyskanie poparcia krajów, w których istnieje silne lobby przetwórców.

- Zdaniem Federacji znacznie trudniejsze będzie przekonanie Holandii i Danii, gdzie cały sektor mleczny identyfikuje się z jedną kooperatywą: Friesland Campina i Arla. W swoich planach FNPL stawia na wprowadzenie (zadekretowanie) przejrzystości cen i marż w branży mlecznej, czego najbardziej brakuje producentom mleka, a czego w istocie nie chce przemysł przetwórczy – czytamy na forum-mleczarskie.org.

 

×