Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Będą ułatwienia przy eksporcie młodych ziemniaków

Autor:

Dodano:

Nadchodzą długo oczekiwane zmiany dla producentów ziemniaków. Ministerstwo rolnictwa wprowadza program, który ma poprawić ich sytuację. Na razie ułatwienia eksportowe obejmą wywóz ziemniaka wczesnego.

Dotychczas producent, który chciał wyeksportować młode ziemniaki za granicę musiał się zmagać nie tylko z uciążliwymi, ale i absurdalnymi przepisami. Zgodnie z nimi Inspekcja Ochrony Roślin próbki do badań pobierała w momencie wykopania wszystkich ziemniaków z pola. - Każdy, kto uprawia ziemniaki wie, że zbiera się je partiami, a młode ziemniaki nie mogą w nieskończoność czekać w przechowalni. Ten przepis jest niedorzeczny. Przecież wczesne ziemniaki to towar, który po wykopaniu czym prędzej musi trafić na rynek - mówi Zbigniew Górski, wiceprezes Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych.

Na szczęście Ewa Lech - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa zapewniła, że jej resort zamierza wprowadzić zmiany, po których świadectwo wywozowe będzie można uzyskać jeszcze w trakcie zbiorów.

Projekt ministerstwa jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, dlatego może być wprowadzony w trybie ekspresowym. - Potwierdzam, robimy wszystko, by te ułatwienia obowiązywały jeszcze w tym sezonie, uważam, że jest to bardzo realne- przyznała nam podsekretarz stanu. - Spieszymy się.  Z doświadczenia wiem, że jeśli zacznie się problem na rynku z ziemniakiem wczesnym, tzn. trudno jest go sprzedać,to rzutuje to na dalszych obroty w całym roku – odpowiada dr Wojciech Nowacki z Zakładu Agronomii Ziemniaka w Jadwisinie.

Dotychczasowe, restrykcyjne przepisy wynikały z obawy Komisji Europejskiej przed rozprzestrzenieniem się z Polski bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. Sęk w tym, że wczesne ziemniaki wywożone z kraju nie stanowią zagrożenia przed szerzeniem się bakteriozy. - Przecież nie mogą być materiałem rozmnożeniowym, bo służą wyłącznie do konsumpcji, więc nie stanowią zagrożenia dla innych państw w rozprzestrzenianiu się tej choroby - zwraca uwagę dr Wojciech Nowacki. Poza tym eksperci od lat dowodzą, że bakterioza nie jest w stanie rozwinąć się w ekspresowym tempie dwóch miesięcy, czyli od momentu zasadzenia do zbioru.

Plantatorzy liczą, że zmiana przepisów jest zapowiedzią szerszych zmian, które finalnie doprowadzą do wzrostu produkcji ziemniaków. - Polska mogłaby produkować dużo więcej ziemniaków, mamy potencjał, bo ziemie są tzw. ziemniaczano-żytnie. Zapotrzebowanie na ziemniaki również jest spore - przyznaje Marian Sikora prezes Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych.

Planowane ułatwienia w sprzedaży młodych ziemniaków na razie odczują przede wszystkim producenci z regionu sieradzkiego, kaliskiego i łódzkiego, którzy w przeważającej części odpowiadają za eksport tego produktu do Niemiec, Bułgarii oraz Czech.

×