Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowy rekord ceny rzepaku

Autor:

Dodano:

Sierpniowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF podrożał o 1,1 proc., lipcowa soja na CBOT wzrosła 3,2 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie lipcowym na WCE podniosła się o 1,2 proc.

Wczorajsze norowania kontraktów na oleistych zakończyły się znacznymi wzrostami cen. liderem rynku była amerykańska soja, która podrożała aż o 3,2 proc. do ceny najwyższej od sierpnia 2014 r. co ciekawe, tempo wzrostu cen soi w ostatnich miesiącach jest imponujące. Od dołka 01 marca br., czyli w niewiele ponad 3 mies. notowania wzrosły aż o ponad 38 proc.!

Wraz ze wzrostem ceny soi rosły notowania rzepaku na Matif i canoli w Winnipeg. Rzepak na paryskiej giełdzie wyznaczył nowy szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej i był najdroższy od pierwszych dni grudnia ub.r., a canola zbliżyła się do lokalnego szczytu z maja br. r.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 1,05 proc. (384,00 euro/t- 1666 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 3,20 proc. (432,74 USD/t- 1651 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,16 proc. (524,00 CAD/t- 1571 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

×