Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wahania cen na rynku tuczników

Autor:

Dodano:

Pierwsza połowa czerwca przyniosła spore podwyżki cen skupu tuczników. W porównaniu z końcem maja, ceny wzrosły o 25 – 30 groszy. W ostatnich dniach w niektórych skupach nastąpiły jednak minimalne obniżki.

Pierwsza dekada czerwca przywitała nas kolejnymi podwyżkami cen skupu tuczników. Ceny żywca wzrosły  w tym okresie o około 25 groszy, a tuczników sprzedawanych w WBC – o 30 groszy.

Według danych pochodzących z naszej sondy, za żywiec zakłady płacą obecnie przeciętnie 4,37 zł/kg netto. Dla porównania, jeszcze dwa tygodnie temu za tuczniki w wadze żywej rolnikom oferowano przeciętnie 4,15 zł/kg netto.

Za tuczniki sprzedawane w wadze bitej ciepłej, zakłady płacą minimalnie poniżej 6 zł/kg. Średnia cena pochodząca z naszej sondy to 5,98 zł/kg netto.

Jak wynika z cenników zakładów mięsnych, najwyższe podwyżki odnotowano w okresie 1 – 7 czerwca b.r. W następnym tygodniu, na skutek wahań cen na rynku niemieckim, wiele zakładów utrzymało dotychczasowe ceny, a kilka z nich dokonało nawet niewielkich (5 – 10 groszy) obniżek. Na szczęście informacje zza zachodniej granicy są optymistyczne. Już pod koniec zeszłego tygodnia ceny skupu ponownie zaczęły wzrastać. Daje to nadzieje na dalszą poprawę sytuacji producentów.  

 

×