Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rekordowy tydzien soi

Autor:

Dodano:

Sierpniowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF potaniał w piątek o 0,8 proc., lipcowa soja na CBOT wzrosła 0,2 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie lipcowym na WCE podniosła się o 0,2 proc.

Piątkowe notowania kontraktów oleistych na światowych giełdach przebiegały w zmiennych nastrojach. Najlepiej zachowała się amerykańska soja, która wyznaczyła kolejny nowy szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej i jest najdroższa od blisko dwóch lat. Przez ostatni tydzień jej cena wzrosła o 4,1 proc.

Na podobnym poziomie do soi wzrosły notowania kanadyjskiej canoli w piątek, a w ujęciu tygodniowym zwyżka wyniosła 1,8 proc. Notowania zbliżyły się na odległość niewiele ponad 3 CAD/t do ostatniego szczytu notowań z 10 maja br. Na tle wymienionych oleistych najsłabiej wypadły notowania rzepaku na paryskiej giełdzie MATIF. W piątek cena spadła blisko jeden proc., a w ujęciu tygodniowym cena nie zmieniła się.

Rzepak MATIF, kontrakt sierpniowy - cena spadła o 0,78 proc. (379,25 euro/t- 1652 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 0,19 proc. (432,93 USD/t- 1669 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 0,19 proc. (523,50 CAD/t- 1582 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

×