Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ptaki już młócą rzepak

Autor:

Dodano:

Lustrując plantacje rzepaku można zauważyć, że na brzegach pól łuszczyny rzepaku są niszczone i pozbawione nasion. Jaka jest przyczyna tych zniszczeń? Otóż sprawcą tych strat nie jest działanie gradu, jak mogłoby się wydawać, lecz ptaki.

Ptaki żerujące na roślinach rzepaku wyjadają nasiona, bogate w tłuszcz, przy okazji zjadą również larwy takich szkodników jak np. chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik. Często zdarza się, że ptaki atakują te łuszczyny, w których znajdują się szkodniki. Z jednej strony stanowią regulator liczebności owadów, a z drugiej przez swoje działania niszczą łuszczyny, prowadząc do strat plonu.  

Rzepak uszkadzany jest przez wiele gatunków ptaków takich jak: gawron, gęś gęgawa, gołąb, kawka, łabędź, makolągwa, szczygieł, szpak, wróbel domowy, wróbel mazurek.

W okresie kiełkowania i wschodów rzepaku zasiewy uszkadzane są przez szpaki i gawrony. Natomiast przed zimą rośliny mogą być uszkadzane przez gęś gęgawę. Jesienią i zimą, gdy nie ma śniegu roślinami rzepaku może odżywiać się łabędź niemy, niszcząc części nadziemne.

Jedyną metodą ograniczającą żerowanie ptaków jest stosowanie urządzeń akustycznych. 

×