Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jak wybrać płyn do chłodnicy?

Autor:

Dodano:

Czym są płyny do chłodnic? Jakie są różnice? Czy kolor ma znaczenie? No i czym należy się kierować podczas wybierania płynu do chłodnicy? Odpowiadamy na te pytania.

W poprzednim artykule zaczęliśmy "rozgryzanie" tematu płynów do chłodnic, pora przyjrzeć się bliżej kolorom, składowi i technologii, aby wiedzieć na co zwracać uwagę przy kupnie płynu do swoich maszyn.

Jak dobrać płyn ?

Aspekty chemiczne warto pozostawić specjalistom i skupić się na tym, jak poprawnie dobrać płyn do swojej maszyny: skoro nie po kolorze, to może po składzie?

Tu trafiamy w sedno problemu, jakim jest właściwe połączenie płynu oraz materiałów, z jakich wykonana jest chłodnica oraz blok i głowica silnika, bowiem właśnie takimi kryteriami powinniśmy się kierować podczas wyboru płynu. Chłodnice zazwyczaj wykonywane są z: miedzi, aluminium lub mosiądzu, zaś bloki silnika i głowice z żeliwa lub aluminium w różnych konfiguracjach. A co z płynem?

Podział i charakterystyka płynów do chłodnic

- IAT (Inorganic Additive Technology), czyli pełna chemia, bez dodatków organicznych. Historycznie jedne z pierwszych płynów bazujących na glikolu, których ważnymi składnikami były krzemiany i azotany, mające chronić układ przed kamieniem i korozją.

Do zalet tych płynów należą niska cena oraz dobra współpraca ze starszymi rozwiązaniami (blok silnika i głowica: żeliwo+żeliwo lub żeliwo+aluminium), zaś chłodnica powinna być wykonana z miedzi lub mosiądzu, chłodnica aluminiowa jest dość podatna na uszkodzenia od zużywającego się płynu IAT. Sam płyn będzie nam służył około 2 lat, czyli dosyć krótko, na domiar złego na pożegnanie może nam zgotować intensywne tworzenie się osadów, które mogą uszkodzić pompę.

- OAT (Organic Acid Technology) - w tych płynach zamiast związków nieorganicznych zastosowano roztwory kwasów organicznych, które dbają o zabezpieczenie powierzchni zarówno metalowych jak i niemetalowych. Cechuje je wydłużony okres eksploatacji (minimum 5 lat) oraz możliwość stosowania w chłodnicach wykonanych z aluminium. Wadą jest oczywiście wyższa cena oraz reagowanie owych kwasów z niektórymi tworzywami sztucznymi oraz lutami ołowianymi, które po prostu są rozpuszczanie, a to prowadzi do przecieków. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza, gdy posiadamy chłodnicę miedzianą, którą najczęściej lutuje się właśnie za pomocą lutów zawierających ołów.  

Wariant POAT ma zmodyfikowany skład, który obniża ryzyko uszkadzania większości tworzyw sztucznych, które reagują z typowymi płynami OAT. W tej technologii produkowane są niemal wszystkie płyny "ekologiczne" i te o przedłużonej trwałości (nawet do 7-9 lat).

- HOAT lub SiOAT, czyli technologia hybrydowa lub jak sugeruje druga nazwa połączenie krzemianów (Si) z płynami OAT bazującymi na kwasach organicznych. Taka mieszanka powoli wypiera z rynku płyny IAT.

Na opakowaniu takiego płynu często możemy znaleźć opis "uniwersalny", bowiem w istocie płyny wykonane w tej technologii będą poprawnie współpracowały z różnymi materiałami chłodnic i silników.

- NMOAT to specjalna grupa płynów stworzona pod kątem maszyn roboczych. Ich specjalność polega na dodaniu związków molibdenu do typowego płynu OAT, dzięki czemu okres eksploatacji wynosi zazwyczaj minimum 7 lat, zaś sam płyn jest kompatybilny z większością materiałów stosowanych na układy chłodzące. Ta technologia jest także mniej kosztowna od produkcji płynów POAT, dzięki czemu płyny z molibdenem wypadają korzystniej cenowo od płynów eko.

Każdy szanujący się producent powinien udostępniać karty technologiczne swoich płynów, jak i podawać skład (przynajmniej rodzaj glikolu i/lub technologię), tak jak ma to miejsce w przypadku krajowego producenta z Boryszewa. Znając podstawowe wiadomości dotyczące naszej maszyny (głównie materiał z którego jest wykonana chłodnica), dobór właściwego płynu nie powinien stanowić żadnego problemu.

×